Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

mezinárodní pomoc

Ranění Ukrajinci dorazili do Prahy. Češi jim budou zachraňovat životy

Ranění Ukrajinci v Praze
Zdroj: ČTK
Hasiči překládají muže zraněného v Kyjevě z letadla do sanitky

Do Prahy dnes večer dorazila první skupina Ukrajinců zraněných v poslední době při protivládních demonstracích. Na letišti v Praze - Kbelích krátce přistál vojenský speciál Airbus, který přepravil 17 vážně zraněných.

Skupina dalších devíti pacientů je na cestě v dalším letadle. Celkem se má ve třech pražských nemocnicích léčit šestadvacet Ukrajinců. Mezi zraněními převažují průstřely a fraktury, řekl jeden z koordinátorů Člověka v tísni René Kočík.
 

Ukrajince pro převoz na místě v uplynulých dnech vytipoval šestičlenný tým humanitární organizace Člověk v tísni. Podle Kočíka je seznam uzavřen, další lidé nepřibudou. Do Prahy byli převezeni zejména lidé mladšího a středního věku. Nejmladšímu je zhruba 17 let. "U něj jde o střelné poranění nohy, má tam těžký zánět a hrozí mu amputace. Takže převoz by mohl dát naději, aby noha byla zachráněna," řekl Kočík.
 

Dva vážně zraněné z prvního letounu musel přepravit vrtulník do Ústřední vojenské nemocnice. Na převoz ostatních bylo vyčleněno 18 sanitek. "Do všeobecné nemocnice je směřováno devět pacientů s poraněními břicha, končetin a obličeje, do Motola devět pacientů ortopedických a s poraněním hrudníku a do vojenské devět pacientů k neurochirurgickým výkonům a s polytraumaty," řekl novinářům lékař Filip Burket.
 

"V žádném případně to není zátěž, která by narušila běžnou péči," uvedla ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Dana Jurásková. Podle ní má nemocnice potřebné kapacity, provoz nijak omezovat nemusí a týmy zdravotníků jsou na raněné připraveny.
 

Motol je podle svého ředitele Miloslava Ludvíka připraven přijmout osm dospělých a jednoho mladistvého v doprovodu matky. "V průběhu večera a noci projdou příjmem, udělají se všechny laboratoře a zobrazovací metody a k ránu se rozhodne, kdo z nich má přijít na případné operační výkony a v jakém pořadí," řekl. Pokud se stav některého ze zraněných zhorší, půjde na sál okamžitě. Pro všechny pacienty mají nemocnice připravené informované souhlasy, jak to vyžadují české zákony.
 

"Máme připravený tým a na příjem většího počtu raněných jsme samozřejmě také připraveni," řekla mluvčí vojenské nemocnice Jitka Zinke.
 

 

Podle vedoucího týmu armádních zdravotníků Michala Marečka, který s kolegy odpoledne přiletěl do Kyjeva, bude léčení pacientů asi dlouhodobé. Vláda vyčlenila v programu Medevac na léčení deset milionů korun.
 

O těžce zraněné pacienty přepravované ve vládní airbusu se během letu staralo pět lékařů. "Je to intenzivní péče," řekl Mareček. Pacienti s lehčím zraněním poletí dopravním letadlem CASA.
 

K vytipování pacientů humanitární pracovníci používali několik cest. "Velmi dobře zafungoval Facebook. Stránka SOS Euromajdan, kde jsme uveřejnili naše telefonní čísla, že je možnost přepravit zraněné do ČR na léčení," uvedl Kočík. Na základě inzerátu na facebookové stránce se začali ozývat koordinátoři pomoci, lékaři i příbuzní těžce zraněných. Lékař pak určil, zda je převoz do Prahy přínosný pro zlepšení stavu pacentů.
 

Na seznamu zraněných, kteří by potřebovali být převezeni do Česka, je podle Kočíka více než 70 lidí. Pokud vláda schválí další humanitární lety, zamíří do Prahy i další Ukrajinci. Když ne, seznam využijí zdravotníci z jiných zemí. Češi v Kyjevě spolupracují například s Američany a Kanaďany. Část popálených zase zamířila zřejmě do Německa, řekl Kočík.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Takto bydlel pán Ukrajiny: Zlatá brána, záchod i kohoutky

Krásky, co utekly z Ukrajiny: Mila Kunis, Milla Jovovich i Olga Kurylenko

tn.cz / ČTK / gar