Rath krizový stav kvůli odchodu lékařů nevyhlásí. Vyzval Hegera k odchodu

Rath a Heger
Zdroj: TN.cz
David Rath a Leoš Heger - ilustrační foto.

Plán ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) na vyhlášení krizového stavu v rezortu a zabránění tím odchodu lékařů z nemocnic hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD) nepodpoří, uvedl ve středu. Situaci ve zdravotnictví lze prý vyřešit zvýšením úhrad směrem k nemocnicím.

"Stav nouze v kraji kvůli odchodu lékařů Středočeský kraj nevyhlásí. O situaci vláda věděla více než tři čtvrtě roku," prohlásil Rath a dodal: "Vyzývám ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), aby přestal být bezradný. Já mu několikrát opakoval, že situace je vážná. Reálným řešením krize ve zdravotnictví je navýšení plateb zdravotních pojišťoven směrem k nemocnicím," prohlásil Rath.

 

Podívejte se na vyjádření hejtmana Davida Ratha:

 

 

Na účtech zdravotních pojišťoven se nachází asi 14 miliard korun, upozornil. "V tuto chvíli leží na účtech zdravotních pojišťoven asi 14 miliard korun, které si tam pojišťovny nasyslily. Ty peníze tam leží zbytečně již několik let," informoval Rath.

 

PSALI JSME:

STAV NEBEZPEČÍ? Heger má fintu na vzpurné lékaře!

 

Úhrady zdravotních pojišťoven směrem k nemocnicím by se měly zvýšit o deset až patnáct procent. Nemocnice by pak získaly vyšší prostředky na platy svých zaměstnanců.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova: 

 

 

"My nechápeme, v čem vidí ministr zdravotnictví problém. Místo toho, aby situaci vyřešil, Heger fantazíruje o nějakém vyhlášení stavu nouze. Jestli s tím pan ministr Heger přijde do vlády a vláda má nějaký zbytek soudnosti, pak na to snad nepřistoupí," prohlásil hejtman.

 

Kritizuje pak především fakt, že lékaři avizovali svůj odchod z práce již před tři čtvrtě rokem, přesto vláda nepodnikla patřičné kroky k tomu, aby tomu zabránila.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Heger: Nečekám masový úprk lékařů do ciziny

 

"Situaci způsobila vláda nejen za poslední rok. Je to výsledek vládnutí posledních čtyř let. Počínaje ministrem Julínkem konče Hegerem vláda aplikuje politiku, která finančně znevýhodňuje nemocnice," myslí si Rath. Uvedl, že zatímco úhrady praktickým lékařům vzrostly, platy nemocničního personálu stagnují nebo rostou pouze mírně.

 

"Pro příští rok vláda naplánovala další redukční kůru pro nemocnice. V takové situaci je snad jasné, že situace vyvolá negativní reakce zdravotníků. Už dnes je většina nemocnic zadlužená, protože zdravotní pojišťovny platí nemocnicím málo," soudí Rath.

 

Ten upozornil, že průměrně 30 až 40 procent lékařů v nemocnicích jsou mladí lidé, kteří mají nízké příjmy: "Dnes je nemožné pro mladého lékaře získat atestaci, zatímco dříve to bylo běžné. Mladý lékař nejenže má malý plat, hodně přesčasových hodin, ale ještě nemá ani perspektivu, že si udělá atestaci a získá právo pracovat samostatně."

 

Situaci, která v rezortu je, pak nazval destrukcí systému vzdělávání.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax