Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

volební průzkum

Rath levici pěkně zatopil, ČSSD i KSČM se v průzkumech propadají

Počet mandátů
Zdroj: TN.cz

Do Poslanecké sněmovny by se podle červnového průzkumu dostalo pět politických stran. Celkově oslabila levice, spojení ČSSD a KSČM by tak nyní nedalo dohromady ústavní většinu jako v minulých měsících. Levice z toho viní kauzu Davida Ratha.

Z průzkumu STEM vyplývá, že sociální demokraté nadále po aféře kolem hejtmana Davida Ratha ztrácí část podpory. "Projevuje se to nejen kvantitativním poklesem procent u stranických preferencí, ale také poklesem kvality podpory mezi odhodlanými voliči a oslabováním intenzity vazby příznivců ke straně. Někdejší protestní hlasy jsou zjevně rozkolísány a hledají nového adresáta," konstatují v průzkumu sociologové STEM.
 

Naopak mírně posilují strany středu a pravice. Polepšili si zejména lidovci, kteří jsou nyní jistěji nad pětiprocentním prahem. Z ostatních stran je mezi pravděpodobnými voliči pětiprocentnímu prahu nejblíže SPOZ.
 

Podle modelu STEM by tak nyní ČSSD s 21,9 procenty stranických preferencí získala 74 mandátů. Druhá by skončila ODS, která by s 14,9 procenty preferencí měla 50 mandátů, a třetí komunisté s 12,6 procenty preferencí by obsadili 41 poslaneckých mandátů. V Poslanecké sněmovně by také usedlo 26 poslanců TOP 09 a 9 poslanců KDU-ČSL.
 

Nové subjekty LIDEM, LEV 21 a ANO 2011 disponují podle průzkumu stranickými preferencemi do jednoho procenta.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Na webu sněmovny visí pornofilmy. Jde o útok hackerů, tvrdí mluvčí

Pokud by se příští týden konaly volby, zúčastnilo by se jich podle výsledků šetření 51 procent lidí. Necelá pětina lidí (19 procent) svou účast jasně odmítá a nerozhodnuto je 30 procent obyvatel České republiky. Mírně tak narůstá právě nerozhodnost voličů.
 

Průzkum STEM, který byl dnes zveřejněn,  se uskutečnil ve dnech od 1. do 11. června a zúčastnilo se ho 1112 dotázaných starších 18 let..

hel tn.cz / Mediafax