Detaily zatčení

Krabici vám nedám, hřímal Rath při zatčení. Revolver odevzdal bez debat

David Rath
Zdroj: tn.cz / Mediafax
Policisté před domem Davida Ratha

David Rath měl u sebe při zatčení revolver a obušek. Na výzvu policistů vše odevzdal, jen proslulou "krabici s vínem“ odmítal vydat. O detailech ze zadržení informuje server iDnes.

Pětiranný revolver a teleskopický obušek by člověk hledal spíše u diskotékového vyhazovače, ale rozhodně ne u krajského hejtmana. Přesto právě tuhle nezvyklou výbavu zajistili policisté ve chvíli zatčení u Davida Ratha.
 

Ukazuje se, že Rath se se sedmi miliony v krabici neprocházel tak zcela bezstarostně. Možná čekal lupiče, ale policisty rozhodně ne. Když ho vyzvali, aby jim odevzdal veškeré osobní věci, tedy doklady, mobilní telefon i krabici "s vínem“, poslušně uposlechl. Z kapes kromě telefonu a dokladů vytáhl i revolver a teleskopický obušek. Krabici ale policistům vydat odmítl.
 

"Tu vám nedám,“ odvětil podle serveru iDnes Rath policistům. Následovala opakovaná výzva policistů s tím, že pokud se nepodřídí, budou muset použít donucovací prostředky. Pak jeden z nich položil Rathovi ruku na rameno a hejtman zřejmě usoudil, že spadla klec. Krabici pak vydal.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Rathova krabice "s vínem" bude i na jevištních prknech

 

Už v tu chvíli zřejmě Rath vymýšlel vysvětlení, odkud pochází sedm milionů v hotovosti, které krabice ukrývala. Nepřišel na nic originálního: "Na návštěvě jsem dostal zabalenou krabici s vínem. Následně mě překvapilo policejní komando a k mému úžasu místo lahví vína byly v boxu peníze. Vím, že tato bizardní historka zní neuvěřitelně, ale život někdy neuvěřitelný skutečně je. Nestojím o žádné pozice a posty, proto chci rezignovat. Jde mi v této chvíli pouze o odhalení pravdy, jak to bylo a kdo za tím stojí."
 

I kdyby průhledné historce policisté uvěřili, stejně by tato lež měla krátké nohy. Rath právě odcházel z domu dalších dvou obviněných – Petra Kotta a Kateřiny Pancové. Ti by původ peněz museli vysvětlovat za něj (ostatně tak u výslechu zřejmě činili) a pravda by nakonec stejně vyšla najevo.

PSALI JSME:
Rathovi spiklenci: Opilec, ředitelka nemocnice a hlavouni stavebních firem

 

V kauze zmanipulovaných evropských dotací a veřejných zakázek je zatím stíháno osm lidí včetně Ratha. Bývalý ministr zdravotnictví a současný poslanec David Rath byl zadržen v pondělí večer bezprostředně poté, co přijal sedm milionů korun v hotovosti. Obviněn byl z přijetí úplatku, jako veřejnému činiteli mu v případě odsouzení hrozí až 12 let vězení.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

Vedle Ratha čelí obvinění z podplácení, poškozování finančních zájmů Evropské unie a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky dalších sedm lidí, čtyři muži a tři ženy. Podle dostupných informací je mezi nimi Kateřina Pancová, ředitelka kladenské nemocnice, kam měly mimo jiné nezákonně získané dotace putovat.

ČTĚTE TAKÉ:
Žádní troškaři! Na úplatky bylo připraveno celkem 24 milionů

 

 

Dalším obviněným je bývalý poslanec Petr Kott, který v roce 2003 sněmovnu i ODS opustil pro závislost na alkoholu. Právě jeho v roce 2006 Rath jmenoval šéfem středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny, kterou vedl rok. Od té doby figuruje ve středočeských nemocnicích. Dalšími obviněnými jsou podle médií představitelé stavebních firem Konstruktiva Branko a Fisa ze Slaného, které měly stavební a rekonstrukční práce zajišťovat.

tn.cz / gar