kauza rath

Rath míří k soudu: Co na něj řekla Salačová výměnou za nižší trest?

Už ve středu začne nejočekávanější soudní proces roku. Soud začne projednávat korupční aféru poslance Davida Ratha. Kromě odposlechů je přitom v celé kauze zásadní svědectví jedné z Rathových spoluobžalovaných, podnikatelky Ivany Salačové.

Ivana Salačová totiž s vyšetřovateli spolupracovala, aby dostala nižší trest. Aby vyvrátila obavy z pokračování trestné činnosti, dokonce zcela proměnila svoji firmu. V celém případu je Ivana Salačová klíčovou postavou. Vlastnila stavební firmu podílející se na podezřelých zakázkách a její vliv sahal až k výběrovým řízením, k takzvaným losovačkám. Od propuštění z vazby se skrývá ve svém rozsáhlém sídle ve středních Čechách, kde ji chrání i psí smečka.

 

Sídlo Ivany Salačové je velmi rozsáhlé. Na jejím pozemku je kromě bazénu také tenisový kurt nebo například hřiště pro minigolf. Právě Salačová podle dostupných informací policistům přesně popsala, jak korupce v Rathově kauze fungovala. Ona sama ale zatím s médii odmítala mluvit.

Aby zachránila svou Rathovým případem zkompromitovanou firmu, krátce po vypuknutí celé kauzy společnost přejmenovala. Pod původním jménem už firma nevystupuje rok. A změnila se také její vlastnická struktura. Svůj podíl Salačová převedla na syna. Aby své jednání nevysvětlovala v médiích, to jí doporučoval i advokát.

 

Každopádně na příjmy z podezřelých zakázek, včetně té na rekonstrukci buštěhradského zámku, může teď firma Ivany Salačové zapomenout. Buštěhradský zámek mezitím dál chátrá. Kvůli Rathově kauze byla jeho rekonstrukce zrušená a teď není jasné kdy a jestli vůbec někdy začne.

Hanuš Hanslík tn.cz / hru