Propustí ho?

Rath může jít po necelém roce z vazby domů. Soud připustil kauci

David Rath
Zdroj: Mediafax

Poslanec David Rath možná už za pár dní půjde z vazební věznice domů. Po necelém roce stráveném ve vazbě mu svitla naděje na to, že bude propuštěn. Soud totiž rozhodl o tom, že je místo útěkové vazby přípustná kauce 2 miliony korun.

Dočká se poslanec David Rath svobody? Je to možné, protože Okresní soud pro Prahu východ v pátek dopoledne rozhodl o tom, že tzv. útěkovou vazbu, je možné nahradit složením kauce. Vyměřil ji ve výši 2 milionu korun, píše zpravodajský portál E15.cz. Žalobce Petr Jirát proti tomuto rozhodnutí podal stížnost.
 

Rathův advokát Adam Černý portálu E15.cz prozradil, že Rathova rodina kauci slouží v nejbližších dnech, zároveň dodal, že rozhodnutí okresního soudu je lidské, protože jedním z důvodů pro propuštění je i vážné zranění Rathova otce Ratmíra.
 


Očekává se, že dozorující státní zástupce Petr Jirát bude kromě možnosti kauce protestovat i proti samotnému propuštění Ratha. O osudu vazebně stíhaného poslance tak bude rozhodovat Krajský soud v Praze. Konečný verdikt o tom, zda se Rath dostane na svobodu či nikoliv, by měl padnout do pěti dnů od doručení stížností.
 

David Rath byl v polovině května loňského roku zadržen protikorupční policií, měl u sebe sedm milionů korun. Následně ho policisté obvinili z korupce a 16. května nastoupil do vazby.
 


Původně byl stíhán kvůli zmanipulované zakázce na opravu buštěhradského zámku, v září pak policie obvinění rozšířila na další tři případy, protože podle ní zasahoval do soutěží na nákup zdravotnického vybavení kolínské, mladoboleslavské a kladenské nemocnice. Rath všechna obvinění odmítá. Přesně před týdnem protikorupční policie navrhla poslance obžalovat.
 


Rath v celé zůstává, protože podle soudu u něj i nadále přetrvával jeden ze tří důvodů vazby. Po propuštění by totiž mohl utéct a skrývat se před spravedlností. Další dva důvody vazby už pominuly.
 

TN.cz