Rath vtipkoval o ODS a kritizoval kácení alejí i Šnajdrův návrh

ČSSD je pobouřena záměrem Ředitelství silnic a dálnic vykácet letos až 12 tisíc stromů. Rath za tím vidí korupci.

Důvodem likvidace kilometrů alejí stromů lemujících silnice mají být podle ŘSD smrtelné nehody.

Podle Davida Ratha ale několik smrtelných nehod není důvodem k vykácení tisíců stromů. "Na přechodech se zabije každoročně více lidí než o stromy, takže bychom mohli zrušit i přechody, protože jsou extrémně nebezpečné. Možná by dokonce stálo za zamyšlení zbourat i domy kolem silnic,“ vtipkoval Rath.

"Nejsme proti pokácení stromů v individuálních případech. To znamená, když jsou nemocné, hrozí jejich pád, nebo přímo zasahují do plynulosti jízdy na silnici a je potřeba je z bezpečnostních důvodů odstranit,“ prohlásil stínový ministr životního prostředí Petr Petržílek.

Zavedení stropů je podle Ratha správné

Stínový ministr na úterní tiskové konferenci uvedl, že zrušení stropů u plateb zdravotního pojištění, které zavádí ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) kvůli hospodářské krizi, jsou správné. Připomenul ale, že ČSSD zavedení stropů kritizovala už v době jejich vzniku.
 

"Po třech letech tato vláda opustila cestu nebezpečných experimentů a ruší sama to, co před pár lety zavedla a my to kritizovali jako nesmyslné, tedy zavádění stropu pro zdravotní pojištění," uvedl stínový ministr zdravotnictví David Rath.

Cestu, kterou vláda Mirka Topolánka kráčí, dokonce přirovnal k vtipu o Židech. Na Rathovo žertování se podívejte na videu:


Dalším bodem, který stínový ministr okomentoval, byla platba státu za pojištěnce. "Zavedení plateb za pojištěnce s ohledem na inflaci bylo nesmyslné a dnes to ministryně Filipiová ruší a platby za státní pojištěnce navyšuje," dodal Rath, který takový krok ocenil, ale zároveň označil i za nedostatečný.
 

Kritizoval i Šnajdrův návrh o lékařských předpisech


Rath se ostře obul i o návrh 1. náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra, který před nedávnem navrhnul, že by se na recept psala už jen účinná látka místo konkrétního jména léku. Lékárník by pak pacientovi dodal nejlevnější lék s touto účinnou látkou.

"Zavést takovýto generický způsob předepisování chemické podstaty léku na receptu je velice riskantní. Lékaři totiž s těmito názvy nepracují každý den, takže je určitě neumí sypat z rukávu. Ve všech zemích, kde se s podobným návrhem přišlo, to vyvolalo neuvěřitelný chaos, prudce vzrostl počet záměn a v některých případech to pár jedinců stálo i život,“ dodal Rath.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

gib, Martin Hlavács TN.cz