Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 8. 2011

Recept proti KOMÁRŮM? NEJEZTE SLADKÉ!

Na sladké potraviny a nápoje by měli zapomenout všichni ti, kteří vyrážejí do přírody. Hmyz totiž přitahuje sladká vůně cukru.

Konzumace pochutin s přídavkem cukru je totiž jedním z důvodů, proč se ti, kteří si takových jídel a nápojů dopřávají bohatou měrou, stávají ve větší míře terči komárů.

 

Hmyz nepřitahuje pouze sladká vůně cukru. "Při grilování láká hmyz i nachystané studené maso, vosy dokonce přitahuje i pivo. Hmyz zaručeně přiláká lidský pot, ale také silně parfémovaná vůně deodorantu. Naopak díky vhodně zvolené kombinaci barev oblečení, např. bílá, zelená či hnědá, se příliš snadnou kořistí nestaneme," radí odbornice na přírodní přípravky Ivana Směšná.

 

Mezi lidmi navíc koluje celá řada zaručených rad, kterak se útoku obtížného hmyzu vyvarovat. "Hmyz odpuzuje vůně hřebíčku. Můžete si proto připravit výluh nebo olejíček a umístit ho ve dne třeba v misce na zahradní stůl, na noc na parapet otevřeného okna nebo se jím rovnou potírat. Stejně tak nepříjemný je pro hmyz pelyněk a afrikán," připomněla Směšná některé z 'babských' rad.

 

Komáři nesnáší také vůni česneku a aroma vitaminu B. "Zkuste zvýšit konzumaci droždí. Hmyz navíc velmi odpuzuje vepřové sádlo," uzavřela Směšná.

 

PSALI JSME TAKÉ:

Bodnutí hmyzem: co dělat?

 

 

Na celou řadu starých receptů lze natrefit i v případě, kdy si člověk i přes úzkostlivé dodržování výše zmíněných doporučení ze svého pobytu v přírodě jako "suvenýr" odnese bodnutí od hmyzu. Úporné svědění, které se dostavuje po útoku komára či ováda, zmírní rozkrojená cibule nebo česnek, citronová šťáva, ocet či olivový olej. Otok zchladí kousek ledu, který v místě vpichu zároveň zpomalí krevní oběh, v důsledku toho se jed nemá šanci šířit dál.

 

"Domácí lékárnu" lze využít i tehdy, pokud se chce pobodaný zbavit bolesti. Stačí jen pootočit vodovodním kohoutkem. "Bolest zmírníme studenou vodou, v níž rozpustíme trochu jedlé sody. Pomáhá také šťáva z rajčete, levandulový olej, mast z měsíčku, rozdrcená petrželová nať, rozmačkaný list jitrocele nebo listy černého rybízu," poradila Směšná s ošetřením bolavého místa.

 

Citliví lidé by pak měli sáhnout po olejíčku z australského čajovníku, kterému se připisují protizánětlivé účinky, přehnanou reakci organismu potlačí i vitamin C.

 

"Domácí lékárna" si přitom umí poradit i s vosím žihadlem. "Pokud v kůži zůstane žihadlo, pak místo po jeho odstranění ošetřete oloupaným jablkem nebo použijte jinou ovocnou kyselinu, aby se zabránilo otoku. Často se na uvedené problémy používají tinktury echinacey, třezalky, myrhy nebo aloe vera," doplnila Směšná.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Mediafax
Reklama