Nečekané ohodnocení

Zchudlá VZP na šéfovi nešetří: Horák dostal odměnu 795 tisíc!

Pavel Horák
Zdroj: Mediafax

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavel Horák dostal ke svému platu velmi štědrou odměnu. Ta v minulém roce činila 795 tisíc korun.

"Správní rada řediteli odměny přidělila na základě hodnocení různých kritérií a ředitel mohl dostat až 1,5 milionu korun. Nakonec se ale rozhodlo, že plnění zadaných úkolů odpovídá zhruba polovině této částky," řekla členka správní rady pojišťovny Soňa Marková (KSČM).


Dodala, že ona jako jediná byla proti. "Rozumím tomu, že má ředitel Horák na odměny zákonné právo, ale domnívám se, že morálně to správné není," uvedla Marková. VZP vloni přitom poprvé přiznávala, že vyčerpala všechny finanční rezervy.


Odměnu pro Horáka se snažil obhájit Jiří Rusnok, poslanec Parlamentu ČR za LIDEM: "Nabízí se otázka, zda je výše 795 tisíc odpovídající. Za odpovídající považuji především snížení odměny téměř na polovinu z původní výše, která se počítá dle předem schválených kritérií. Správní rada tedy neurčuje výši odměny na základě aktuálního rozmaru, ale dle parametrů a jejich plnění. V některých oblastech řízení došlo k pozitivním opatřením, v jiných méně, některé okolnosti není vedení pojišťovny schopno ovlivnit vůbec a i to se promítlo na výši odměny. Nehájím všechny kroky ředitele Horáka, ale současně si nemyslím, že může za všechny problémy českého zdravotnictví," napsal Rusnok.

tn.cz / mediafax / kos