Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Databáze k ničemu

Registr funguje, když pracuje jen část úředníků. Praha navrhuje směnný provoz

Registr vozidel
Zdroj: Mediafax

Problémy centrálního registru vozidel se objevují ve chvíli, kdy se do něj přihlásí uživatelé po celé republice, odpoledne s úbytkem zatížení mizí. V úterý to řekl vedoucí odboru dopravně správních agend pražského magistrátu Josef Michalík.

"Ráno jsme to spustili v půl sedmé a nešlo to vůbec. Je to katastrofální situace. Pracovnice na přepážkách jsou vypjaté, mají to hodně. My děláme běžně 2500 úkonů denně, teď jich zvládáme jen polovinu a všechno ostatní budeme tlačit před sebou," uvedl Mihalík.
 

"Včera ještě v 16.15 to bylo takové, že jsme auto odhlašovali nadvakrát. Ale po 17. hodině nám to fungovalo úplně všechno. Mohli jsme přihlašovat auta, dovozy. To jsme dělali až do půl osmé, i když pracovní doba končila v pět odpoledne. Kdo tedy vydržel, mohl uspět," přiblížil šéf odboru dopravně správních agend pražského magistrátu.
 

[IMAGEBOX_1169526]To myslí vážně? Registr opět nefunguje. Na ministerstvu zasedl krizový štáb

[IMAGEBOX_1169526]


Mihalík pro Mediafax uvedl také, že on a jeho kolegové ministerstvo před zavedením nového systému varovali, prosazovali jeho postupný náběh a souběh se systémem předchozím. "Psali jsme i dopis. Ani nám na to neodpověděli," zmínil s tím, že ze situace je mu smutno a že se neměla stát.
 

"Podle mého názoru bude hodně dlouho trvat, než se ten systém rozběhne. Asi je jasné, že nyní neutáhne všechny účastníky," přiblížil Mihalík. Návrat k původní verzi teď podle něj už není možný, protože řada dat je pouze v novém registru.
 

Vedoucí odboru dopravně správních agend pražského magistrátu ale zároveň zpochybnil informace, podle kterých za původními problémy nového registru stála neúplná nebo chybná data v předchozí verzi.
 

"Ten program nebyl tak kvalitní, aby všechno pojal. Ministerstvo sice říká, že problémem byla stará chybějící data, která se teď musí opravovat. Ale abychom zadávali data registrace jako 1. 1. 01 (státní svátek) anebo neuváděli hmotnost vozidla, to ne. Data tam byla, jenom je nový systém nepřevzal správně," zlobil se Mihalík.
 

Centrální registr vozidel je dílem společnosti ATS-Telcom Praha, který s podobně velkým projektem neměla zkušenosti a kterou ministerstvo dopravy vybralo bez výběrového řízení. Projekt od ní kvůli problémům ale zatím oficiálně nepřevzalo.
 

Za pondělním kolapsem registru podle ministerstva dopravy stálo nefunkční napojení na policejní databázi odcizených vozidel a na Schengenský informační systém. Úterní problémy mají podle rezortu příčinu obdobnou.
 

hop tn.cz / Mediafax