Pošlou dopis

Registr vozidel nefunguje a nikdo s tím nic nedělá, stěžují si Brněnští

Zoufalá žadatelka o SPZky
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Už před dvěma měsíci se spustil nový centrální registr, ale ani po prázdninách neběží bez problémů. V Brně například dokáží denně vyřídit jen 60 procent žádostí.

Kvůli systémových chybám nezvládají úředníci v Brně vyřídit všechny žádosti o změny v registru. "Každý den odchází bez vyřízení žádosti asi 40 klientů a zároveň nedostane na všechny klienty čekají na vyřízení svých záležitostí," uvedl primátor Brna Roman Onderka (ČSSD).
 

"Od začátku září se navíc úředníci musí připravit na očekávaný zvýšený nápor občanů na registru vozidel, který zcela jistě bude, kvůli nefunkčnosti registru, doprovázen stížnostmi, konflikty a nespokojeností," dodal.
 

Proto brněnský magistrát chce na ministerstvo poslat dopis, ve kterém vyjmenuje všechny problémy a připomínky k novému systému.
 

Problémy nového centrálního registru jsou podle brněnských úředníků různorodé. Systém sice spolupracuje on-line s evropskou databází hledaných vozidel, pokud ale systém nahlásí kladný výsledek pátrání, nenahlásí již důvod pátrání. Je tedy nutné dále prověřovat, zda se jedná o banalitu typu ztracené poznávací značky nebo o kradené vozidlo.
 

Nový systém pak komplikuje úředníkům řadu věcí, protože je oproti starému softwaru nezvládá. Při doplnění údaje do technického průkazu a po zadání registrační značky vozidla by měl systém ukázat kompletní údaje doposud zapsané do technického průkazu. Toto se však nestane, takže úředníci musí vyplnit celý technický průkaz od začátku znovu. Neexistuje ani propojení s Informačním systémem základních registrů, což pro úředníky i jejich klienty představuje značné zdržení.
 


"Tvůrci programu dosáhli toho, že nejzákladnější funkce vnitřně fungují, ale funkce přinášející úsporu času, zjednodušení procesu a kontrolní funkce nejsou vyřešeny vůbec nebo nedostatečně," prohlásil Onderka.
 

Podle Onderky má za problémy registru zodpovědnost ministr dopravy Pavel Dobeš, který i přes ostrou kritiku stále zůstává v ministerském křesle. "Vinou ministerstva dopravy jsou zbytečně poškozovány tisíce občanů v Brně a také po celé České republice," nebral si servítky brněnský primátor.
 

tn.cz / Mediafax / hmr