Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

exkluzívní rozhovor

REY KORANTENG KE ZMIZENÍ BOEINGU 777: Letadlo je nejspíš pod hladinou

Zmizení letadla Boeingu 777 je záhadou a nedá spát ani moderátorovi a pilotovi Rayi Korantengovi. Unesli letadlo teroristé? Nebo došlo k nehodě? Čtěte, co si o tom myslí Koranteng.

Co vás jako první napadlo, když jste se dozvěděl o ztraceném boeingu?
Napadlo mě, že umřelo hodně lidí, jelikož toto letadlo je velkokapacitní. Věděl jsem, že obětí by bylo hodně, řádově by to bylo do stovek. Tak to bylo první, co mě napadlo.
 

Jak si jeho zmizení vysvětlujete? Co se mohlo stát?
Já mám samozřejmě jenom informace zprostředkované z ostatních médií, takže se pohybuje v rovině spekulací. Je to tajemný případ. Pokud se to letadlo nenajde, tak lidé stále budou hledat odpověď. Pokud se to letadlo najde, tak si myslím, že odpověď bude docela prozaická. Buď to bude zásadní technická chyba, nebo prostě selhání člověka. Pokud by to byl teroristický útok, tak by se k tomu již někdo přihlásil, tak to teroristé dělají. Mohl to být vyšinutý pasažér nebo se teď spekuluje o pilotech. Je to velká záhada i pro letecký průmysl.
 

 

Pokud nespadlo do moře? Kde může být? Jak a kde se schovává airbus?
Jestli jste někdy viděli Boeing 777, tak si uvědomíte, že takovéto letadlo neschováte před radarem. Dráha přistání pro tento stroj je něco kolem kilometru, opravdu si myslím, že není možné, aby nikdo nevěděl, kde by se na souši letadlo nacházelo. Může se stát, že letadlo spadlo do džungle, ale to by bylo vidět. Já si opravdu myslím, že je letadlo pod hladinou.
 

Objevily se informace, že letadlo letělo kilometr a půl nad hladinou, kde by ho nemohly zachytit radary, je vůbec něco takového možné?
Možné to technicky je, ale nevím, co by v takovéto hladině letadlo dělalo. Jeden a půl kilometru je opravdu velmi malá výška, ten stroj tam má obrovskou spotřebu paliva. Neexistuje logický důvod, proč by měl letoun klesnout tak dolů, pokud to samozřejmě nebyl technická závada nebo zásah nějakého jedince.
 


Co se povídá mezi vašimi kolegy piloty? Už se objevují nějaké senzační teorie?
Samozřejmě o tom všichni spekulují, nemáme na to recept, ale všechny to samozřejmě zajímá. Důležité je, aby se to letadlo našlo, nebo jeho trosky, aby se našla černá skříňka a aby měla ty data v pořádku, aby se spekulace rozptýlily.
 

Jaká je podle vás šance, že se objeví černé skříňky a vypátrá se příčina?
Slušelo by se říci, že je to tak padesát na padesát, ale myslím, že je šance vyšší. Myslím, že černé skříňky vysílají zhruba 30 dní signál, díky němuž může být nalezena. Možná se to povede dřív. Já samozřejmě nevím, jaká je v té oblasti hloubka moře.
 

Jak si vysvětlujete fakt, že se letadlo odpojilo od radaru a změnilo směr?
Musíme si uvědomit, jestli ty informace, které dostáváme, jsou správné. To, že odpojili komunikaci s řízením letového provozu, je normální. Piloti s nimi komunikují jen v případě, že je to potřeba.
 

Znáte některé podobné případy z minulosti?
Vybavují se mi dva tajemné případy. Jedno je letadlo ze třicátých let, které také záhadně zmizelo. Neví se, jestli letadlo skončilo na japonských ostrovech, já se přikláním k teorii, že letadlu zkrátka došlo palivo a skončilo pod hladinou. Druhým případem, který je záhadný, je sestřelení korejského Boeingu nad Kamčatkou.

 

TN.cz