Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Řidiči, pozor! Na D1 pouze se zimními gumami

Od soboty 1. listopadu budou řidiči potřebovat zimní gumy, aby projeli po dálnici z Prahy do Brna. Rozhodlo o tom ministerstvo dopravy.

Zimní pneumatiky jsou od soboty nutné v úseku od Humpolce po Jihlavu. Podobné omezení platí na sedmi dalších silnicích, seznam silnic vidíte v tabulce. O tom, že v určitém úseku silnice se smí jezdit pouze se zimní výbavou, informuje řidiče nová značka.
Řidiči bez zimních pneumatik mají možnost dálnici D1 opustit a pak se na ni opět napojit. Podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky patří ostatní úseky silnic hlavně mezi horské oblasti, kam již řidiči se zimními pneumatikami jezdí. Aktuální seznam těchto úseků uvádí Ředitelství silnic a železnic na stránkách www.rsd.cz.


"Úsek D1 od Humpolce po Jihlavu byl vybrán kvůli vysoké nehodovosti. Letos v březnu se zde stala velká hromadná nehoda, kde havarovaly desítky aut,“ uvedl pro tn.cz Karel Hanzelka.


Jezdit se zimními gumami je nutné v období od listopadu do dubna, a to při teplotě pod plus pět stupňů. Zimní pneumatiky musí mít hloubku vzorku alespoň čtyři milimetry.


Pokud motorista na tento úsek vjede bez zimních gum a zastaví ho policista, může být potrestán pokutou až do 2000 korun. "Za jízdu bez zimních pneumatik hrozí ztráta jednoho bodu,“ upřesnil Karel Hanzelka.


Uvedené nařízení se netýká kamionů. "U kamionů je alternativa – takzvaná záběrová pneumatika na poháněné nápravě a vzorek šest milimetrů hloubky,“ říká Karel Hanzelka.

mia TN.cz