bič na piráty silnic

Řidiči pozor: Zpřísní se bodový systém! I kvůli Janouškovi

Dopravní policista - ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
ilustrační foto

Jet ve městě víc než 50 kilometrů v hodině se může od příštího roku pořádně nevyplatit. Policie totiž plánuje zpřísnit stávající systém bodování dopravních přestupků, aby odradila řidiče od pirátského chování na českých silnicích.

Kromě rozšíření škály přestupků, za které budou řidiči platit pokutu na místě, se zpřísní i bodové hodnocení překročení rychlosti. Na čtyřbodovou hranici se posune překročení povolené rychlosti v obci o 20 kilometrů za hodinu a mimo obec o 30 kilometrů za hodinu. Informovaly o tom Lidové noviny.
 

Ztrátou čtyř bodů by se nově mělo trestat i nedání přednosti na přechodu pro chodce. Navíc by se ani při opakování přestupku nemusela věc oznamovat správnímu orgánu, jako to mu bylo doposud. "Navýšením bodů dosáhneme toho, že třetí opakování by se automaticky rovnalo vybodování, a tak odnětí řidičského průkazu," vysvětlil šéf dopravní policie Leoš Tržil.
 

Zpřísňující návrh upravující stávající bodový systém by měli policisté předložit do konce roku. Od navrhovaných změn si slibují především rozšíření škály přestupků, které bude možno řešit na místě blokovou pokutou. "Platit za přestupek na místě považujeme za účinnější formu trestu. Řidiči totiž kvůli zahlcení úřadů často unikají postihu ve správním řízení," přiblížil hlavní motivaci zpřísnění pravidel Tržil. Stejně tak dopravní policie sází na to, že řidiči uslyší na pohrůžku důraznějších represí.
 

 

Experti přesto přicházejí s tvrzením, že ani novela nemusí nutně znamenat bič na řidiče, kteří silniční zákony porušují a přesto neplatí. "Kdo chce, nic nezaplatí a má pořád šanci se vyhnout pokutě promlčením správního řízení," připomíná expert na dopravní právo Tomáš Beran.
 

Připravovaný návrh počítá i s možností dodatečného zadržení řidičského průkazu pro případ, že jej řidič při řešení přestupku nemá u sebe. Podle policistů by se tím mělo předejít excesům, jako tomu bylo například letos na jaře v případě nehody pražského lobisty Janouška, který v opilosti svým vozem srazil ženu a z místa nehody ujel.
 

tn.cz / kisa