Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 3. 2012

Rodiče, kteří neposílají své děti do školy, by měli přijít o dávky, shodla se ODS

Petr Nečas
Zdroj: Mediafax
ODS chce zamezit skrytému záškoláctví

Pokud rodiče tolerují záškoláctví svých dětí a vypisují jim neopodstatněné omluvenky, mohly by jim úřady pozastavit výplatu dávek. Počítá s tím Program ODS, který v sobotu strana schválila na své ideové konferenci.

"Nebudeme tolerovat skryté záškoláctví, kdy některé rodiny neposílají děti do školy a vystavují jim neopodstatněné omluvenky. Pro rodiče pobírající dávky v hmotné nouzi zavedeme povinnost předložit škole řádnou omluvenku od lékaře," píše se v materiálu, na kterém se v sobotu v Olomouci shodli občanští demokraté.
 

Pokud by se absence během jednoho pololetí výrazně načítaly, navrhuje ODS pozastavení výplaty rodičovského příspěvku a dávek v hmotné nouzi, a to až na šest měsíců.
 

Zároveň chce ODS omezit okruh rodičů, kteří mají nárok na pobírání přídavků na děti. To by mělo umožnit snížení limitu příjmu rodin podle životního minima, rodinám chtějí občanští demokraté ulehčit jiným způsobem. "Toto opatření budeme kompenzovat vyšší daňovou slevou na vyživované dítě. Nebráníme se diskusi o úplném zrušení přídavků na děti a jejich nahrazení adekvátní daňovou slevou a bonusem," píše se v programu.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Petr Nečas: Nejsme stranou nějakých asociálů
 

Program ODS s názvem Adresné dávky a podpora rodiny má celkem 26 bodů. Kromě zmiňované snahy „posvítit“ si na záškoláky a omezit okruh příjemců přídavků na děti počítá například také s možností exekuovat dávky notorickým neplatičům.
 

"Dnes dochází k tomu, že se mnozí schovávají za sociální dávky a nepodléhají exekucím ve správních sankcích. V takových případech jim zůstane jen existenční minimum, je možné uvažovat o exekuovatelnosti dalších sociálních dávek," píše se v matriálu, na kterém se shodli delegáti ODS.

 

fim tn.cz / Mediafax