rozhovor s matkou Vrchní soud rozhodl

Rodiče vlčích dětí musí do vězení: Otec na čtyři roky, matka na dva

Vrchní soud v Praze dnes definitivně ukončil případ takzvaných vlčích dětí z pražských Vinohrad. Otec dětí pravomocně stráví ve vězení s ostrahou čtyři roky, matka je odsouzená na dva roky do vězení s dozorem.

"Soud rozhodl novým rozsudkem, že nešlo o týrání, ale o těžké ublížení na zdraví z nedbalosti, zanedbání povinné výchovy a ohrožování výchovy mládeže," prohlásil předseda senátu Vladimír Král.


Poslechněte si rozhovor s matkou:


 

Vrchní soud projednával odvolání proti červnovému rozsudku městského soudu, který otce dětí Martina K. poslal na osm let do vězení, zatímco jejich matku Hanu potrestal tříletou podmínkou s odkladem na pět let a nařízenou psychiatrickou léčbou. Pražský městský soud oba manžele ke stejnému trestu odsoudil již v lednu, ale odvolací senát tehdy rozsudek zrušil a nařídil nižšímu soudu, aby provedl v kauze další dokazování.

 

 

Původně tak byli sedmatřicetiletí rodiče potrestáni za týrání svěřené osoby, neboť malí chlapci nikdy neopustili byt ani nebyli evidováni na úřadech. Oba chlapci přišli na svět v bytě, který se v dalších letech stal jejich světem. Matka nikdy v těhotenství nenavštívila odborníka a ani po porodech rodiče chlapce nepřihlásili na matrice nebo k dětskému lékaři. Rodiče se vyhýbali i povinným očkováním a preventivním prohlídkám.

 

 

Na skutečnost, že v samém centru Prahy, v bytě na Vinohradské třídě, žijí s rodiči dva chlapci, kteří nikdy nebyli venku, neviděli kamarády, nechodili k lékaři a úřady o jejich existenci dokonce vůbec nevěděly, policii přivedla náhoda. To když jejich matka vloni v dubnu volala o pomoc, protože ji údajně napadl manžel. Obě děti, které vykazovaly různé známky opožděnosti, zanedbání v oblasti sociální a hygienické i opožděný kosterní vývoj v důsledku nedostatečné výživy, poté skončily v péči příbuzných.

Rozsudek je pravomocný, přípustné je pouze dovolání k nejvyššímu soudu.

 

Mediafax TN.cz