Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Rekorní odškodnění

Žena zemřela kvůli chybě lékařů. Rodina dostala 3,5 milionu

Těhotná žena
Zdroj: isifa.com
Těhotná žena (ilustrační foto)

Krajský soud v Brně přiznal rekordní odškodnění za smrt ženy, kterou zavinili lékaři. Jitka Hlavatá (†36) zemřela před šesti lety při porodu v třebíčské nemocnici, její rodina dostane 3,5 milionu korun.

Každé z dětí dostane jeden milion korun, otec dětí pak půl milionu. O případu píše dnešní vydání Hospodářských novin. Jedná se o nejvyšší odškodnění, které bylo přiznáno za smrt vinou lékařů.
 

Jitka Hlavatá zemřela v nemocnici v Třebíčí po krvácení z protržené dělohy a několikanásobné srdeční zástavě. Podle komise posudku ministerstva zdravotnictví byly některé postupy lékařů nesprávné a mají přímou souvislost se smrtí pacientky.
 

"Lékaři nechali paní prostě vykrvácet. Několik hodin po porodu ležela na lůžku ve stále se zhoršujícím stavu a lékaři jen ztráceli čas. Neudělali nic, aby jí pomohli," odůvodnila rozsudek v Hospodářských novinách soudkyně Dagmar Bastlová.
 

 

Nejprve se však nemocnice hájila a tvrdila, že lékaři žádnou chybu neudělali. Právník nemocnice včera poprvé přiznal, že vina je na jejich straně. Primáře, pod jehož vedením k úmrtí došlo, třebíčský soud už jednou jeho vinu odmítl. Je však možné, že na základě nových informací bude obnoveno trestní řízení.
 

Nejvyšší odškodnění do tét doby byla částka 1,5 milionu korun. Dostala ji rodina z Havířova, kterým před čtyřmi lety zemřela po operaci tříměsíční dcera. Dívenka ležela na přehřáté vyhřívací podušce.
 

juz tn.cz / Mediafax