Rok 2010: bude nejtepleji za posledních 40 let, hrozí povodně

Opalování
Zdroj: Mediafax
Čeká nás nejteplejší rok za posledních 40 let.

Příští rok bude podle meteorologů bude rok 2010 nejteplejší za dlouhá léta. Teploty budou lámat rekordy.

Pokud se někdo myslel, že letošnímu roku, kdy léto předběhlo jaro, padaly teplotní rekordy a ještě v říjnu to vypadalo jako v červenci, se už nic nevyrovná, mýlil se.


Rok 2010 bude podle světových meteorologických center ještě daleko teplejší. Bude prý dokonce nejteplejším za posledních 40 let.


“Rok bude velmi teplý kvůli jevu El Niňo a vysokým koncentracím uhlíku v atmosféře,“ říká meteoroložka Dagmar Honsová. Už od května by měly přijít vysoké teploty. V létě nás pak čeká tropické počasí, kdy teploty stoupnou až k 38 stupňům Celsia. Letní horka by se navíc mohla protáhnout až do listopadu.


Bouřky a bleskové povodně

 

Také srážkově bude nový rok zřejmě rok 2010 nadprůměrný. “Hrozí tak opět přívalové povodně,“ upozornila Honsová.


Kvůli vydatným srážkám by se tak mohla opakovat tragická situace z letošního léta, kdy počasí ukázalo svou stinnou stránku. Prudké lokální přeháňky způsobily na mnoha místech bleskovou povodeň, která připravila řadu lidí o střechu nad hlavou. Nepříjemný byl zejména červenec, kdy meteorologové napočítali 15 bouřkových dnů.

 

Jaké počasí je typické pro Česko a další zajímavosti se dočtete TADY. Autorem textu je meteoroložka Dagmar Honsová.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Klimatický jev El Niňo, který každé dva roky až pět let charakterizuje abnormální zvýšení teploty vod v centrálním a východním Tichomoří, byl naposledy zaznamenán v roce 2006. Nejsilněji se projevil v roce 1998, kdy si jím způsobené výstřelky počasí vyžádaly na 2000 lidských životů a způsobily miliardové ztráty na sklizni, infrastruktuře a při těžbě surovin v Austrálii a Asii.

 

El Niňo má mnohé negativní dopady. Může například vyvolat zimní bouře a vichřice v Kalifornii a zesílenou bouřkovou aktivitu na jihu Spojených států. Může také způsobit obrovské záplavy a sesuvy půdy v Jižní a Střední Americe a v neposlední řadě i sucha v Indonésii, na Filipínách a v Austrálii.

 

Aktuální předpověď počasí najdete TADY.


Tento týden nás čeká opravdu mrazivé počasí. Teploty mají podle meteorologů klesnout až k minus 20 stupňům. Více ZDE.

Lukáš Gibiec TN.cz