Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ROMOVÉ MOBILIZUJÍ, náckové je natočí. PŘEHLED akcí

Romská trpělivost přetekla. V neděli chtějí po celé republice demonstrovat, náckové budou u toho.

Romové tak reagují na žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově, po kterém bojuje o život těžce popálená dvouletá Natálka. "Velmi ostře odsuzujeme ohavný a zbabělý čin, jehož obětí se stala romská rodina ve Vítkově. Následkem žhářského útoku byli těžce popáleni tři lidé,“ píše se v prohlášení romských aktivistů na webu Romea.cz.Na 14 místech Česka a v kanadském Torontu se v neděli od 16:00 budou konat řetězové demonstrace, na kterých budou moci lidé podepisovat petzici proti růstu neonacismu. Lidé budou moci finančně přispět rodině z Vítkova, která se stala obětí žhářů.
 
To však nenechává chladnými ani pravicové extrémisty. Demonstrovat se bude i v Ústí nad Labem, Litvínově a Chomutově. Tam se Romové musejí připravit na nácky. "Nehodláme jejich akce narušovat. Na místě budou pouze malé skupinky členů Dělnické strany, které budou shromáždění natáčet a fotit,“ řekl v sobotu agentuře Mediafax Kotáb.

"Já osobně se akce zúčastním taky, a pokud mi to organizátoři dovolí, promluvím tam. Předpokládám, že navštívím shromáždění v Chomutově, případně v Litvínově,“ řekl předseda Krajské organizace Dělnické strany Petr Kotáb.
 

"Nejsem příznivcem jakéhokoliv násilí. My budeme akce jen monitorovat. Nevylučuji ale, že obyčejní občané měst, kteří viděli situaci v Krupce a Brně, se postaví této cikánské provokaci, a je možné, že nebudou chtít vyjádřit svůj nesouhlas pokojně,“ dodal Kotáb.

O minulém víkendu pochodovali neonacisté severočeskou Krupkou. Hlídaly je tam na tři stovky policistů.
 

Před dvěma týdny bylo ještě více živo v Ústí nad Labem, kde polcistů v ulicích bylo třikrát tolik.


 

Na 1. máje se na 500 nácků sešlo v Brně, kde se ale jejich akce obešla bez závažnějších výstřelků.


 

ora TN.cz