Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Rozhodněte, kdo dostane STÁTNÍ VYZNAMENÁNÍ

Státní vyznamenání
Zdroj: Mediafax
I vy mužete ovlivnit udílení státního vyznamenání (ilustrační foto)

Udílení státních vyznamenání můžete ovlivnit i vy. Sněmovna vyzvala všechny občany, aby se na ocenění podíleli. Můžete předkládat konkrétní jména lidí, kteří si podle vás vyznamenání zaslouží.

Do 31. března mohou občané a organizace předkládat Poslanecké sněmovně jmenovité podněty k propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, informoval v pátek tiskový odbor dolní komory parlamentu. Státní vyznamenání se propůjčují či udělují každoročně 1. ledna a 28. října.

 

Anketa

Zasáhnete do udílení státních vyznamnání?

Hlasovalo 126 lidí.
  "Podněty je možné zasílat podvýboru organizačního výboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, nebo je předkládat prostřednictvím poslanců nebo poslaneckých klubů," píše se v prohlášení tiskového odboru.

 

 

Podvýbor následně projedná všechny přijaté návrhy a předloží je poslaneckým klubům k případnému osvojení. Vybrané návrhy doporučí organizační výbor ke schválení usnesení, kterým Poslanecká sněmovna předloží své návrhy prezidentu republiky. Jeho rozhodnutí má konečnou platnost.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ctirad Mašín DOSTANE in memoriam vyznamenání Zlaté lípy! Na pohřeb jede Vondra

 

Řádovými dny pro propůjčování nebo udělování státních vyznamenání jsou podle zákona o státních vyznamenáních České republiky 1. leden a 28. říjen.

 

Státními vyznamenáními jsou dva řády a dvě medaile. Řád Bílého lva je určený pro ocenění vynikajících zásluh o Českou republiku, Řád T. G. Masaryka se uděluje za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a humanity. Medaile Za hrdinství slouží jako vyznamenání za zásluhy v úsilí o záchranu lidského života či značných materiálních hodnot, Medaile Za zásluhy pro vyznamenání osob, které se vynikajícím způsobem zasloužily v různých oblastech o stát a obec.

 

"Propůjčením nebo udělením vyznamenání českým nebo zahraničním osobnostem oceňuje stát jejich mimořádné zásluhy o budování svobodné demokratické společnosti, výsledky vědecké a umělecké práce, sportovní výkony, úsilí o obranu státu, hrdinské a výjimečné činy," dodává odbor.

klab tn.cz / Mediafax