Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Funkci má žena

Rozhodnuto! Novou ombudsmankou bude bývalá zástupkyně Šabatová

Novou ombudsmankou bude bývalá zástupkyně veřejného ochránce práv Anna Šabatová. Dostala přesně tolik hlasů, kolik činil nejnižší nutný počet ke zvolení.

Poslanci jí podle informací ČTK dali v dnešním druhém kole tajné volbě přednost před nynějším zástupcem ombudsmana Stanislavem Křečkem. Šabatová nahradí Pavla Varvařovského, který se v prosinci funkce vzdal.

 

První kolo volby se konalo už ve čtvrtek. V něm neuspěl ani jeden z kandidátů. Šabatová měla senátní nominaci. Také nejužší vedení ČSSD doporučilo podporu Šabatové, která ji měla také od poslanců ANO a většinově i KDU-ČSL.

 

Anna Šabatová je dcerou politologa Jaroslava Šabaty. Nikdy nebyla politicky organizována. Před listopadem 1989 se angažovala v disentu, patří k prvním signatářům Charty 77, v roce 1986 byla její mluvčí. V letech 1978 až 1990 byla členkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, jehož je spoluzakladatelkou, a podílela se na vydávání periodika Informace o Chartě 77.

 

 

Nová ombudsmanka je držitelkou řady vyznamenání, například Medaile Za zásluhy (2002), Ceny OSN za obranu lidských práv (1998) a Ceny Alice Garrigue Masarykové (2010).
 

 

pet tn.cz / ČTK