boj s migrénou

ROZHOVOR: Migrénami trpí dospělí i děti. Primářka prozradila, jak s těmito bolestmi bojovat

Mnoho lidí je zná velmi důvěrně. Ostré bolesti hlavy, tedy migréna, totiž trápí velkou část populace. Dá se však s nimi vůbec bojovat? Na co bychom si měli dát pozor? A víte, jak poznat, že mají takové problémy i vaše děti? Na naše otázky odpovídala primářka neurologické oddělení pražské Thomayerovy nemocnice Jolana Marková.

Jaké jsou vlastně příčiny migrény?

 

Příčiny vyjmenovat nejdou. Abyste dostal migrénu, tak máte pravděpodobně po rodičích v genetické výbavě něco, co způsobí přecitlivělost určitých struktur v mozku, které pak reagují třeba na změnu počasí, nedostatek tekutin, na alkohol, na hormony, vznikem migrénového záchvatu.

 

Jak velká část populace migrénami trpí?

 

Jsou různé statistiky. V Evropě v dospělém věku se odhaduje, že trpí migrénou osm procent mužů a patnáct procent žen.

Když trpím silnými bolestmi hlavy, za kým mám zajít?

 

Když to začne a nevím, zda ta ostrá bolest hlavy, která mi ničí život, je migréna, určitě je důležité vyhledat neurologa. Ten by měl vyloučit jiná nebezpečná onemocnění a říct ano, je to migréna a můžeme ji léčit.

 

Jak se tyto bolesti léčí?

 

Pokud je těch záchvatů více než pět nebo šest v měsíci, je výhodné brát po určitou dobu pravidelně léky. Někomu zase může pomoc změna životního stylu.Existují totiž třeba víkendové migrény. Pokud někdo třeba vstává pravidelně přes týden v šest a o víkendu si přispí a dostane pravidelně migrénu, tak se doporučuje vstávat prostě i o víkendu dříve.

 

Jsou migrény především ženský problém?

 

Ženy jimi trpí asi třikrát více. Je to bezpochyby hormonální situací spojenou s menstruačním cyklem.

 

A jak je to s dětmi? Týká se to i jich?

 

Děti mohou mít migrénu vlastně od malička. To, že ji mají, mohou rodiče rozeznat. Drží se za hlavičku, když je jim potom nevolno, tak zvrací. Už tak ve věku pět, šest let se dá říct, že ano. A většinou jde o případy, kdy migréna je u někoho z rodičů.

 

Zbaví se toho v dospívání?

 

Mnoho chlapečků ano. V pubertě to přestane a jen málo z nich si to nese do dospělého života. U holčiček je to naopak. Tam se to častěji objeví až vpubertě a trápí je to potom do dospělosti.


 

Už jsem dospělý, nikdy jsem migrénu neměl. Hrozí, že mi to najednou za několik let začne?

 

Není to vyloučeno. Může se to projevit. U žen to často bývá třeba když dostanou hormonální antikoncepci nebo po porodu, kdy se mění hormonální situace. U mužů může začít migréna i v pětadvaceti, pětatřiceti.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Ach, ta migréna!
Je migréna peklem vašeho života? TEST
Přírodní léky na bolesti v krku
Co ještě (ne)víš o hydrataci?

Migréna a jiné výmluvy na sex

TN.cz