Rozkol ve vládě! VV váhají s podporou zákona o církevních restitucích

Ministři VV
Zdroj: Mediafax
Ministři za VV - Pavel Dobeš, Kamil Jankovský, Jan Kubice (zleva)

Věci Veřejné se zdráhají podpořit vládní návrh zákona o církevních restitucích. Jednat o něm budou jednat koaliční špičky.

Problematiku církevních restitucí musí vyřešit špičky koaličních stran (K9), informoval ve středu důvěryhodný zdroj agentury Mediafax. Jednání o paragrafovém znění zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi vláda Petra Nečase (ODS) už podruhé přerušila.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova

 

Vláda začala o paragrafech vyrovnání jednat 21. prosince a znovu se k němu vrátila hned na první letošní schůzi. Už v říjnu přitom kabinet kývnul na parametry vyrovnání, podle kterých mají církve dostat peníze a majetek celkem za 134 miliard korun.

 

Církve a náboženské společnosti mají dostat nemovitosti, lesy a pole v hodnotě 75 miliard korun. K tomu jim má stát vyplatit celkem 59 miliard korun po dobu následujících 30 let.

 

Právě finanční část vyrovnání je problematická pro Věci veřejné. Zástupci nejmenší koaliční strany šli na středeční zasedání s tím, že chtějí od ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) jasně slyšet, kde v rozpočtu zhruba dvě miliardy korun pro církve vezme. Kalousek na to reagoval už dříve slovy, že peníze vezme ve státním rozpočtu a jejich určení bude na vládě, pro kterou se výdaj stane rozpočtovou prioritou. VV proto navrhovaly odložit peněžní část dohody "na lepší časy".

 

Zatím není jasné, kdy K9 k církevním restitucím proběhne. "Jsme právě na cestě ze Slovenska a o žádné schůzce zatím nevím," řekl Mediafaxu jeden z koaličních vyjednavačů, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a a Starostů Petr Gazdík (STAN). Premiér Petr Nečas (ODS) je přitom ve čtvrtek a v pátek v zahraničí.
 

tn.cz / Mediafax