Rozsudek nad Bártou a Škárkou je spravedlivý, myslí si většina Čechů

Soud - Bárta
Zdroj: Mediafax
Vít Bárta

Většina českých obyvatel (58,3 procenta) vnímá podmínku za podplácení pro Víta Bártu a tři roky vězení pro poslance Jaroslava Škárku za podvod jako spravedlivý. Naopak více než čtvrtina (27,1 procenta) občanů se domnívá, že trest spravedlivý není.Vyplývá to z průzkumu agentury SANEP.

Poslance Víta Bártu by poslala do vězení s tvrdším nepodmíněným trestem více než polovina (57,9 procenta) lidí, podle necelé pětiny (19,2 procenta) respondentů je podmíněný trest pro něj adekvátní a téměř desetina (8,3 procenta) dotázaných si myslí, že je bývalý předseda poslaneckého klubu nejmenší vládní strany nevinný a měl by být osvobozený.

 

U Škárky jsou lidé spokojenější, s jeho trestem souhlasí skoro polovina (48,8 procent) lidí, necelá pětina (18,2 procenta) by mu dala tvrdší trest a necelá dvacetina (4,6 procenta) je toho názoru, že by ho měl soud uznat nevinným.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vít Bárta poslanecký mandát zatím nesloží

 

Podle názoru drtivé většiny respondentů (83,3 procenta) by měl Vít Bárta po vynesení prozatím nepravomocného rozsudku neprodleně opustit vrcholnou politiku, a vzdát se, mimo jiné, i svého poslaneckého mandátu. Bárta se prozatím vzdal své funkce ve vedení poslaneckého klubu a pozastavil své členství ve straně, mandát do pravomocného rozsudku odmítl odevzdat.

 

Podobný počet (88,3 procenta) odpovídajících si myslí to samé o Škárkovi. Ani ten zatím odchod z Poslanecké sněmovny neplánuje, pouze rezignoval na své členství v komisi, která měla prošetřit hospodaření Nejvyššího kontrolního úřadu.

 

Dvě třetiny (66,2 procenta) vzorku vnímají rozsudek, který vyhlásil soudce Jan Šott, za drobný signál pro veřejnost. Stejně si tak dvě třetiny (67,1 procenta) obyvatel myslí, že stejný trest jako Škárka by měla dostat i nezařazený poslankyně Kristýna Kočí.

 

Bárta odešel od soudu s podmínkou, Škárka si odsedí tři roky

 

Obvodní soud pro Prahu 5 Bártu uznal vinným z podplácení a dostal osmnáctiměsíční podmíněný trest s třicetiměsíčním odkladem. Soud uvedl, že uplácel bývalé stranické kolegy poskytováním bezúročných půjček.

Jeho někdejší kolega, dnes nezařazený poslanec Jaroslav Škárka, byl uznán vinným z podvodu a odsouzen k nepodmíněnému trestu tří let. Zakázal mu také po deset let být poslancem.

tn.cz / mediafax / krb