Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

V Praze už tři případy podezření na PRASEČÍ CHŘIPKU

Španělsko potvrdilo jednoho nakaženého. Česko má podezření na tři případy. Na letišti v Ruzyni jsou vyvěšené informace o příznacích prasečí chřipky.

Hlavní hygienik České republiky Michael Vít v pondělí uvedl, že v Motole byl vyšetřený jeden pacient s podezřením na prasečí chřipku."Muž se před několika dny vrátil z Mexika, z oblasti, kde dosud nebyl zjištěn výskyt prasečí chřipky. Protože pocítil příznaky nachlazení, nechal se v nemocnici ambulantně vyšetřit a odešel domů. Výsledky vyšetření budou do konce týdne," uvedla tn.cz mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová. Muž je v domácím léčení. Podle Jurinové od něj žádná rizika nehrozí.
 Další dva muže s podezřením na prasečí chřipku leží v pražské nemocnici Na Bulovce."Ani jeden z nich nemá příznaky pro chorobu typické, přesto se sledují, protože se vrátili z Mexika," sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Výsledky testů na prasečí chřipku u obou pacientů budou mít lékaři nejdříve v úterý, nejpozději pak ve středu.

Odpoledne v prostorách, kterými procházejí cestující bezprostředně po výstupu z letadla, vyvěsilo letiště informační letáky v agličtině a češtině. Cestující informují o tom, kde je v areálu letiště ambulance, v níž se mohou lidé s příznaky nechat vyšetřit.Nemoc se projevuje stejně jako běžná chřipka: vysokými horečkami, únavou a ztrátou chuti k jídlu. Infekce se přenáší vzduchem, takže její přenos je velmi jednoduchý. Zmutovaný virus se přenáší z člověka na člověka, což u ptačí chřipky nebylo. Více informací o nemoci si přečtěte TADY.

Anketa

Bojíte se prasečí chřipky?


Hlasovalo 4254 lidí. (Muži: 4254 | Ženy: 0)
Michael Vít zdůraznil, že jde o preventivní opatření a dodal, že prasečí chřipka by mohla dorazit do Česka za čtyři až pět týdnů. Základní informace o praseční chřipce od hygieny najdete ZDE.

Cestující, jež odpoledne dorazili na ruzyňské letiště z mexického Cancúnu  uvádějí, že se nesetkali s žádnými preventivními opatřeními, ani informacemi o nakažlivé nemoci. Poslechněte si jejich reakce na videu výše.

Česko opatřením chce reagovat na výskyt prasečí chřipky v Mexiku, USA, Kanadě, Španělsku a Velké Británii, v nichž již jsou potvrzeny případy nakažených lidí.

Ve Španělsku se s chřipkou léčí třiadvacetiletý mladík

Španělské ministerstvo zdravotnictví v pondělí potvrdilo případ nákazy novým typem prasečí chřipky u člověka. Na rozdíl od viru ptačí chřipky se zmutovaný virus dokáže šířit i mezi lidmi.

"Testy u pacienta z Almansy na jihovýchodě Španělska na prasečí chřipku byly pozitivní," uvedla ministryně zdravotnictví Trinidad Jiménezová na tiskové konferenci v Madridu.

Podle Jiménezové se nakažený třiadvacetiletý muž vrátil 22. dubna z Mexika ze studijního pobytu a hospitalizován byl v sobotu večer. Pacient prý dobře reaguje na léčbu a není ve vážném stavu.

Nakažené v pondělí podvečer potvrdila také Velké Británie. Zatím jde o dva případy.

Podezření na onemocnění novým typem prasečí chřipky je ve Španělsku prověřováno u dalších 17 lidí, kteří pobývali v nedávné době v Mexiku. V této zemi zemřelo s podezřením na prasečí chřipku zatím 149 lidí. Více ZDE.

Podívejte se na nedělení reportáž o této nemoci.

Michael Vít uvedl, že se zvažuje také vydání takzvaných příletových karet. "Jednotliví cestovatelé by napsali, odkud přiletěli, jakým letadlem, jakým spojem, eventuálně kde budou na území České republiky, a to jenom proto, abychom v případě, že by v letadle někdo byl infikován, rychle a jednoduše sehnali kontakty," popsal Vít.

Na příjem pacientů je připravena infekční klinika Fakultní nemocnice Bulovka. "Máme k dispozici oddělení s 20 lůžky. Extrémní bezpečnostní opatření nejsou nutná, jde o respirační infekci sdílenou vzduchem. Pacienti by byli umístěni v oddělené části, kam by ostatní nemocní neměli přístup. Nebudou tedy v boxech a také zdravotníci budou v běžných ochranných prostředcích," řekla primářka infekční kliniky na Bulovce Hana Roháčová

První náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr řekl, že preventivní opatření mají zabránit možnému šíření prasečí chřipky.

Zásoby léku proti chřipce stačí pro 20 procent Čechů

Zásoby antivirotik, které podle dosavadních informací na onemocnění zabírá, má Česko podle Víta dostatečné. Celkem dva miliony 25 tisíc vakcín. Takové množství stačí pro 20 procent populace.

Šnajdr odpoledne ujistil, že další vakcíny Česko zakoupí.

Vybíjení prasat podobně jako v případě ptačí chřipky vybíjení ptáků podle hlavního hygienika v Česku nehrozí. Situace v hospodářských chovech je podle veterinární správy zatím příznivá.

Státní veterinární správa kvůli prasečí chřipce zatím nechystá žádná opatření při dovozu prasat ze zahraničí. Veterináři ale nabádají chovatele prasat, aby z preventivních důvodů nepouštěli do svých chovů cizí osoby. Řekl to mluvčí veterinární správy Josef Duben.

Duben v pondělí také ubezpečil, že do ČR se dlouhodobě nevozí vepřové původem z Mexika, USA ani z Nového Zélandu. To jsou totiž destinace, kde se nemoc zatím nevíce šíří.

Češi by si v Mexiku měli dávat pozor, nabádají diplomaté

Česká diplomacie doporučuje při cestách do Mexika dbát na zvýšenou hygienu, omezit fyzický kontakt s lidmi a pokud možno se vyhýbat většímu shromáždění lidí.

Z preventivních důvodů bude tento týden uzavřeno konzulární oddělení velvyslanectví v hlavním městě. V případě potřeby však mohou lidé volat na pohotovostní telefon +5544 5521092399.

Evropská komise vyzvala v pondělí občany, aby se pokud možno vyhnuli cestám do oblastí postižených novým typem prasečí chřipky.

Mimořádná schůzka Evropské unie

České předsednictví Evropské unie svolává mimořádnou schůzku ministrů zdravotnictví v souvislosti s obavami z šíření nového typu prasečí chřipky. Uvádí to tisková zpráva. Podle ní by se urgentní setkání mělo konat pravděpodobně tento čtvrtek.

Potvrdila to také ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS). Po jednání vlády uvedla, že svolá ve čtvrtek jednání Rady ministrů zdravotnictví EU kvůli situaci výskytu a stavu epidemie prasečí chřipky.

České předsednictví informovalo, že ještě dnes odpoledne se uskuteční schůzka speciálních vyslanců jednotlivých členských států zodpovědných za oblast zdravotnictví.

Ke konání schůzky ráno vyzvala Evropská komise. "Komisař odpovídající za sektor zdravotnictví již požádal o naléhavou schůzku ministrů zdravotnictví," vzkázal z Řecka předseda Evropské komise José Barroso.

Světová zdravotnická organizace kvůli vzrůstajícímu počtu potvrzených případů prasečí chřipky v Mexiku. Už dnes by měli rozhodnout, zda zdravotnická organizace zvýší aktuální stupeň varování před pandemií choroby.

V současné době je varování před pandemií na třetím ze šestistupňové stupnice. Světová zdravotnictví nyní řeší, zda vzhledem k šíření nemoci nevyhlásit vyšší stupeň nebezpečí světové pandemie.

ČTK, Mediafax, hav s přispěním redakce TV Nova TN.cz