rybáři versus kormoráni

Rybáři vítězí nad kormorány. Prosazují konec jejich ochrany, chtějí je střílet

Až dosud byl kormorán velký v Česku chráněným druhem. Teď ale kormoránům půjdou po krku jejich největší nepřátelé - rybáři. A zcela legálně. Ochrana kormoránů je na pokraji zrušení.

Kormoráni velcí jsou pro rybáře zřejmě nejnenáviděnější škodnou. Jeden jediný pták sežere půl kilogramu rybího masa denně. Když se na řeku nebo rybník snese hejno kormoránů, dokáží tamní rybí populaci snadno zdecimovat.
 

Pokud se tak stane na chovném rybníku, škodu rybářům zaplatí stát. Ročně na to vynakládá několik desítek milionů korun. Pokud však kormorán loví v běžném revíru, škody nikdo nehradí. A rybářům pochopitelně vadí, že se o své úlovky a štěstí při lovu musí dělit s hejnem ptáků. Celkově podle nich způsobuje kormorán škody až 150 milionů korun ročně.
 

Ministerstvo životního prostředí teď vyslyšelo nářek rybářů a navrhuje kormorána vyškrtnout ze seznamu ohrožených druhů. Pokud návrh projde, zřejmě už od letošního září se kormoráni stanou lovným druhem.
 

Snaha chránit tento druh ptáka vychází ze situace v osmdesátých a devadesátých letech. Tehdy v Česku skutečně mnoho kormoránů nebylo. Objevili se tu vždy při jarním a podzimním tahu. Teď jich v tuzemsku trvale hnízdí asi tři stovky kusů. Pro tisíce dalších jsme jen zastávkou na cestě na jih nebo na sever.
 

Na jejich celkovém počtu se ornitologové a rybáři nedokážou shodnout. Podle prvních je nejnižším odhadem tažné populace číslo 10 tisíc, podle rybářů naopak Českem proletí  nejméně 20 tisíc kormoránů, ale možná i dvojnásobek.
 

Ministerstvo životního prostředí tvrdí, že kormorán není ani vzácný, ani ohrožený a nemá ani významnou vědeckou nebo kulturní hodnotu. Proto navrhuje střílet ho, tak jako se to děje v Rakousku, Německu či Švýcarsku. Jen pro představu: V sedmdesátých letech se v Evropě vyskytovalo asi 6500 párů kormoránů. Dnes se jejich počet odhaduje mezi 250 až 400 tisíci jedinců.

[IMAGEBOX_620181]EU chce podpořit ODSTŘEL KORMORÁNŮ v Česku[IMAGEBOX_620181]

Ročně se přitom v Evropě zastřelí padesát tisíc těchto krásných ptáků s velkým apetitem. Spor mezi ochránci zvířat a rybáři ale má i nekrvavá řešení. Člověk do jisté míry lov kormoránům usnadnil. Kdysi se v Česku pouze nakrmili a odlétli. Regulace řek a bohaté vysazování ryb pro rybáře jim však poskytlo nová loviště. Ve Velké Británii to teď zkoušejí jinak - na některých tocích budují umělé rybí úkryty.
 

Čeští rybáři o ničem podobném neuvažují. Radují se z toho, že konečně budou moci kormorány zabíjet. "Jsem velmi rád, že ministr Chalupa dostál svému slibu a přípravu vyhlášky inicioval. Je to dobrá zpráva pro všechny rybáře. Škody, které populace kormorána způsobuje na rybochovných zařízeních a v rybářských revírech, jsou neúnosné," řekl jihomoravský kandidát ODS na hejtmana Jiří Crha, který byl jedním z iniciátorů úředního tažení proti chráněným lovcům ryb.
 

Novela vyhlášky nyní putuje na ministerstvo zemědělství. Po zapracování připomínek ji ještě musí schválit legislativní rada vlády. "O problému jsem s ministrem Chalupou několikrát jednal a jeho přístup byl velmi pozitivní. Pokud vše půjde podle plánu, mohla by vyhláška platit ještě letos," doplnil Crha.
 

Před rybáři teď ovšem vyvstane nový problém. Pokud bude možné kormorány zabíjet, nebude jim už stát proplácet škody na rybách, které ptáci tak jako tak způsobí. A další náklady budou mít rybáři se samotnou likvidací kormoránů. Už dnes tam, kde výjimka zastřelení kormorána povoluje, musí rybáři vyplácet myslivcům 150 korun za každý kus.

tn.cz / gar