Rybičky okusují lidi a léčí jim lupénku. Podívejte se jak

Lupénka je nevyléčitelná nemoc. Pacientům ale může od potíží ulehčit malá rybka. Umí je totiž zbavit odumřelé kůže.

„Léčba rybami“ pochází z Turecka, kde zvířátko přezdívané doktor ryba žije. Nechat se terapeuticky okusovat ale pacienti mohou i v Česku. Buď ve speciálních „lázních“, nebo třeba ve vlastním bazénku.


Malá kaprovitá rybka garra rufa se totiž ve své domovině naučila nebýt vybíravá. Proto jí chutnají částečky odumřelé lidské kůže, kterou si klidně i „odždíbne“ z těla, když se k němu dostane. Může tak vyčistit i velmi nepříjemné projevy lupénky.


Nedá se ale čekat, že by rybky dokázaly lupénku vyléčit – i když u některých pacientů po opakovaných návštěvách lázní ustoupila. Je to totiž složitá autoimunitní nemoc, jejíž příčina není přesně známá.
Chovej si sám


Koupání s rybkami garra rufa si nemocní mohou užít v lázních. Nejdéle fungují lázně v Turecku u města Kangal. Pacienti by tam měli strávit tři týdny. Každý den je čekají dvakrát čtyři hodiny v bazénku s rybičkami a dva až tři litry nalačno vypité zdejší termální vody. Obsahuje totiž selen, který může léčení napomáhat.


Léčebná kúra v Turecku se ale prodraží. Celý pobyt vyjde pacienta zhruba na 35 až 40 tisíc korun.


Pokud chcete mít léčbu blíž a ušetřit asi třetinu peněz, můžete vyrazit do Velkého Meziříčí. Kromě třítýdenní léčebné kúry vám tu nabídnou i víkendovou „ochutnávku“. „Na víkend k nám jezdí zhruba tři lidé do měsíce. Třeba ti, kteří se bojí hmyzu – chtějí si vyzkoušet, jestli to snesou,“ popisuje provozovatelka „lázní“ Emílie Tlapáková.


V jejích lázních můžete absolvovat i školení v domácím chovu užitečných rybek. Ty se dají koupit několik stokorun za kus, potřebovat jich budete několik desítek. A také větší káď nebo vanu, kde budou rybky bydlet a za nimi během léčby polezete.


Rybí pedikúra


Zatímco v Česku rybky zatím jen léčí, v zahraničí už je podnikatelé využívají i v kosmetice. Salóny v Asii a v USA je využívají pro pedikúru – nechávají zvířátka oždibovat odumřelou kůži na chodidlech. Například lázně Johna Ho ve Virginii za půlhodinovou proceduru inkasují 750 dolarů.

Karolína Procházková tn.cz