Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

jaroslav foglar

RYCHLÉ ŠÍPY mají narozeniny! Je jim 75 let

Přesně před pětasedmdesáti lety se zrodily Rychlé Šípy. Tehdy vyšel tento slavný kreslený seriál vůbec poprvé. Spisovatel Jaroslav Foglar počítal nejprve s tím, že příběhy pěti chlapců, budou mít maximálně pět dílů. Nakonec ale vzniklo přes tři sta pokračování.

Černí jezdci řádí, pod tímto názvem začala před 75 lety na zadní stráně Mladého Hlasatele česká komiksová revoluce. Rychlé šípy od té doby rozdělují národ, jedna strana je bezmezně miluje a cituje texty z jejich bublin ta druhá je zatracuje za přehnané moralizování.
 

Když Jaroslav Foglar začal v roce 1938 Rychlé šípy psát, určitě netušil, jaký stvořil fenomén. Jejich tváře zná asi každý. Zvláštní je, že Mirka Dušína, Jarku Metelku, Jindru Hojera, Rychlonožku a Červenáčka nenáviděli nacisti i komunisti. Několikrát se dostali na index, zrůdné ideologie ale pokaždé přežili.
 


Jaroslav Foglar celý svůj život tvrdil, že pětici čestných hochů stvořil podle skutečnosti. Vzory Rychlých šípů prý našel ve čtenářském klubu Mladého hlasatele. Do své smrti ale jejich identitu tajil. Jména hrdinů si vypůjči, i ve svém skautském oddíle, pražské Dvojce.
 

O přesné existenci Stínadel Jaroslav Foglar nikdy nepromluvil. Spekuluje se ale, že jejich předobrazem může být Haštalská a Anenská čtvrť na starém městě pražském. I když se rozlohou nemohou literárním Stínadlům rovnat, po setmění mají i dnes podobnou atmosféru. Tajemnou a ponurou. I tady lze najít spoustu míst, která jsou pro Rychlé šípy jako stvořená.
 

TN.cz