Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 3. 2012

S chirurgickým zákrokem dítěte musí souhlasit oba rodiče

Rodinka s dětmi
Zdroj: Oficiální zdroj
ilustrační foto

Nový zákon o zdravotních službách, který začne platit v dubnu, nařizuje nemocnicím, aby s chirurgickým zákrokem dítěte souhlasili oba jeho rodiče.

To by mohlo způsobit problémy rozvedeným rodinám nebo v případě, že bude jeden z rodičů zákrok bojkotovat, píše ve středu deník Mladá fronta Dnes.
 

Nový zákon se může týkat i banálních procedur, jako jsou vytržení mandlí nebo očkování. Zákon totiž vyžaduje souhlas k léčbě od obou partnerů v těch případech, kde "poskytnutí zdravotních služeb může podstatným způsobem negativně ovlivnit další zdravotní stav nebo kvalitu života". Problém tedy nastane, pokud bude jeden z partnerů například na delší služební cestě v zahraničí nebo pokud rodiče dítěte nejsou svoji a nežijí spolu. Komplikace hrozí i v případě, kdy se rodiče k dětem mnohdy nehlásí, žijí po rozvodu v jiné rodině nebo v jiné zemi. I v tomto případě musí až do zletilosti dítěte podepsat souhlas se zákroky oba rodiče.
 

Další problém ve formulaci zákona je podle Pavla Neugebauera, předsedy Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost, jeho nejasnost. Zákon jasně neurčuje, o jaké zákroky se jedná. "Tím, že tam dali slůvko 'může', tak do toho teoreticky spadnou i zdravotní výkony, u nichž by dnes nebyl problém," uvádí Neugebauer.
 

ČTĚTE TAKÉ:

DĚS! VZP má peníze SOTVA na DEN! CO bude s PACIENTY?
 

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň pro Mf Dnes uvedl, že již nyní platí, že souhlas s poskytováním zdravotní péče vyslovuje zákonný zástupce a rodičovská práva mají podle občanského zákoníku oba rodiče. Podle informací Mf Dnes fakultní nemocnice již vydaly stanovisko, že většině zákroků u nezletilých dětí budou vyžadovat od rodiče, který dítě přivede, podepsanou plnou moc od druhého rodiče. U jakých zákroků bude potřeba plná moc, pak rozhodnou nemocnice samy.
 

Zákon také říká, že lékař má povinnost do čtyřiadvaceti hodin informovat soud, který určí dítěti opatrovníka, jenž bude jednat jeho jménem a o zákroku rozhodne.

mach tn.cz / Mediafax
Reklama