Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Změna lídra

Samková nepovede Úsvit do eurovoleb, Okamura ji stáhl kvůli podezření z podvodu

Zdroj: TV Nova

Advokátka Klára Samková nepovede hnutí Úsvit do eurovoleb. V pondělí by se měl do čela kandidátky postavit Roman Škrabánek, který je volební dvojkou. Řekl to šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura.

Známá právnička Klára Samková nebude jedničkou Úsvitu Tomia Okamury v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu. Šéf uskupení se ji rozhodl stáhnout poté, co se objevilo podezření z podvodu vůči České spořitelně.
 

Podle něj vedení hnutí Samkovou vyzvalo, aby do pondělka sama odstoupila kvůli podezření, že údajně oklamala Českou spořitelnu a skrytě pomohla oddlužit jednu z firem. Samková  sdělila, že zveřejnění informací o kauze nedlouho před volbami považuje za snahu ji i hnutí zdiskreditovat.

 

"Informace, které jsme o kauze získali, jsou natolik závažné, že jsme museli přistoupit k tomuto kroku. Rádi bychom dali Kláře Samkové prostor důstojně odstoupit. Pokud ho nevyužije, budeme muset v pondělí přistoupit k jejímu vyškrtnutí z kandidátky," uvedl Okamura. Se Samkovou se vedení hnutí sešlo v pátek, diskuse trvala dvě hodiny.

 

 

"Nebyli jsme o tom informováni. Osobně si myslím, že předsednictvo tuto informaci mít mělo. Při rozhodování o lídrovi by to pomohlo - ne, že by to bylo jinak," uvedl Okamura. Spoléhal prý na to, že dostane od všech pravdivé informace.

 

Radiožurnál před pár dny odvysílal, že advokátka podle dokumentů oklamala Českou spořitelnu a skrytě pomohla oddlužit firmu z významného energetického holdingu. Koupila prý od banky dluh podniku, jejíhož majitele ve skutečnosti zastupovala. Spořitelna tak netušila, že pohledávku prodává dlužníkovi.

 

Podle Samkové se kauza objevuje dva týdny před evropskými volbami, kdy už není možné se očistit a někoho usvědčit.  Podle ní "je evidentní", že na diskreditaci Úsvitu mají zájem "konkurenční strany". Jmenovala ČSSD a ANO. "Oba tyto subjekty mají důvod k realizaci všech dosažitelných kroků vedoucích k zásadnímu oslabení hnutí Úsvit," uvedla Samková. Chce prý "štvavé kampani" vzdorovat.

 

 

Právničku v čele kandidátky nahradí sedmačtyřicetiletý podnikatel Škrabánek. Ten je prezidentem Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Podle Úsvitu se problematikou EU a evropskou legislativou v oblasti cestovního ruchu zabývá už léta. Škrabánek nikdy nebyl členem politické strany, označuje se za eurorealistu. Rychlé přijetí eura odmítá.

 

Hnutí musí podle Okamury nyní přelepit třetinu volebních plakátů lídrů. Náklady zjišťuje. Lidé na kandidátce se jen posunou o jedno místo výš.
 

 

 

tn.cz / ČTK