velký návrat

Kulínský zneužil 19 dívek. Rok sháněl práci a dnes bude poprvé dirigovat bývalé žáky

Někdejší šéf známého pěveckého sboru Bambini di Praga Bohumil Kulínský se vrací na scénu a dneškem zahajuje sérii několika vánočních a novoročních koncertů.

"Poslední rok jsem byl dost nešťastný. Všichni říkali, že není problém mě zaměstnant, ale nikdo nechtěl být první,“ přiznal Kulínský novinářům.


Nakonec ale práci sehnal. Bude dirigovat komorní orchestr Virtuosi Pragenses a vokální skupinu KrisKrosKvintet. V tomto uskupení mladých umělců jsou i jeho bývalí žáci.


Bohumil Kulínský mladší patřil k velkým hvězdám české hudební scény. Těleso, jež tento nadaný dirigent vedl, úspěšně působilo i v zahraničí. Před osmi lety ale přišel šok, když policie Kulínského obvinila ze zneužití nezletilých sboristek a soudy jej poslaly do vězení.
 

Kulínský již nebude ale v čele slavných "bambíňat", sbor totiž po odhalení Kulínského případu postupně upadal a loni v červnu oficiálně ukončil svou činnost. Nebylo by to ale možné ani v případě, že by Bambini di Praga dosud existovaly. Ještě totiž nevypršel desetiletý zákaz působení s mládeží, který soud v roce 2009 sbormistrovi uložil jako součást trestu. Kromě zákazu byl Bohumil Kulínský potrestán také 5,5 roky vězení, ze kterých si odpykal polovinu a loni v červnu byl podmíněně propuštěn.
 

Krajský soud v Hradci Králové přitom sbormistrovi za osahávaní 19 mladých svěřenkyň (s šesti z nich také souložil, osmi obětem nebylo ani 15 let) nejdříve uložil jen tříletou podmínku. Vrchní soud to však v lednu 2009 označil za "závažné pochybení" a trest zpřísnil. Žalobci navíc neúspěšně
navrhovali, aby Kulínský, kterého soudní znalci označili za dominantní osobnost s narcistickými sklony, dostal trest i za těžkou újmu na zdraví dvou sboristek, jež trpěly psychickými problémy.
 

Kulínský svou vinu vždy odmítal, jeho dovolání ale Nejvyšší soud na podzim 2010 odmítl. Už krátce poté si někdejší sbormistr během vycházky z vězení, kterou dostal na Vánoce za dobré chování, na jednom z vánočních koncertů tehdy ještě fungujících Bambini di Praga znovu vyzkoušel dirigentské
řemeslo. Všechny dívky mladší osmnácti let však musely nejdřív odejít, aby tehdy Kulínský vyhověl zákazu práce s dětmi a mladistvými, který mu uložil soud.
 


Poté, co po svém zadržení v listopadu 2004 strávil sedm měsíců ve vazbě, se ale Kulínský provozování dirigentského povolání příliš nedostal. Krátce se živil jako archivář Pražské komorní filharmonie, jako sbormistr působil třeba u Pražského filharmonického sboru. Jinak se ale před nástupem do vězení v dubnu 2009 živil také jako taxikář, působil také jako asistent kamery u dokumentaristky Olgy Špátové, své tehdejší přítelkyně.
 

Bohumil Kulínský se narodil 5. května 1959 v Praze, sbormistrem byly i jeho stejnojmenný otec (1910-1988) a matka Blanka (narozena 1935). Právě oni založili v roce 1973 Bambini di Praga, těleso navázalo na poválečná Kulínčata, tedy Dětský pěvecký sbor Československého rozhlasu a prošly jím tisíce malých zpěváků. Kulínský junior, který vystudoval dirigování na pražské konzervatoři a brněnské JAMU, se ujal hlavního oddělení souboru už ve svých 18 letech.
 


V roce 1984 také zahájil spolupráci se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK - ve stejné době podle vyšetřování ale začalo i zneužíván sboristek. V polovině 80. let začal spolupracovat později s Komorní filharmonií Pardubice, na počátku 90. let založil a vedl Školu sborového zpěvu. V roce 1997 se na pět let stal šéfdirigentem opery pražského Národního divadla, opakovaně byl zván k dirigování zahraničních orchestrů.
 

Zároveň se ale stále věnoval sboru Bambini di Praga, jímž jen za jeho působení prošlo několik tisíc dětí. Jako jeho dirigent a sbormistr absolvoval Bohumil Kulínský mladší s "bambíňaty" zájezdy do většiny evropských zemí a Japonska. Po vypuknutí aféry se zneužíváním sboristek se snažila Bambini di Praga nadále udržet při životě Blanka Kulínská, nakonec ale před rokem a půl sbor, který v posledních měsících připomínal jen stín své bývalé slávy, rozpustila.
 

fim, vrl