Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Náhoda nebo plán?

Scénář puče Haškovců se na webu objevil už před měsícem!

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek
Zdroj: isifa/MAFRA/Dan Materna

Byl to buď jasnovidec, nebo se dostal k utajovanému scénáři povolebního puče sociálnědemokratický Haškovců. Jak si lze jinak vysvětlit, že povolební vývoj v ČSSD "kdosi" rozesílal mailem před měsícem. Navíc se vše objevilo i na nezávislém diskusním fóru.

Od 6. října visí na diskusním fóru diskutuj.zwittau.cz scénář připraveného scénáře stranického puče v sociální demokracii. Téměř přesně kopíruje povolební tahanice mezi předsedou strany Bohuslavem Sobotkou a místopředsedou Michalem Haškem.
 

"Naše partaj v kritické situaci je. Má se ze všech sil snažit vyhrát předčasné volby. Namísto toho se v jejím zákulisí krvavě bojuje. Partička záškodníků se rozhodla zneužít blízkých voleb, obejít standardní demokratické mechanismy a ovládnout naši stranu," píše v úvodu dopisu anonym, který má mailovou schránku pravdaomichalovi@gmail.com. "Tyto lidi nežene jen jejich touha po moci. Ženou jí kšefty a zájmy lidí napojených na našeho bývalého předsedu a současného prezidenta Miloše Zemana," píše se dále v textu.
 

Nicméně tato spekulace není až tak překvapivá, mezi Sobotkou a Haškem totiž panuje nevraživost už několik let. A ačkoliv před volbami obě frakce sociálních demokratů vyhlásily klid zbraní, bylo jen otázkou času, kdy Hašek bude chtít Sobotku potopit. Haškovu pozici vůči Sobotkovi posílil i prezident Zeman, který se už několik týdnů před volbami nechal slyšet, že premiérem jmenuje zástupce vítězné strany. Poté sice upřesnil, že jmenuje premiérem člověka, kterého mu doporučí vedení vítězné strany. Nikdo ovšem nepředpokládal, že Hašek vystrčí drápky těsně po volbách.
 


O tom, že se maily podobného ražení v ČSSD šířily elektronickou poštou už před volbami potvrdil iDnes.cz i sociálnědemokratický poslanec Jan Chovjka. "Přišly mi tři neb čtyři maily od subjektu 'pravda o michalovi'. Ukázalo se, že jho informace byly plus minus pravdivé," uvedl Chojka pro iDnes.cz.
 

Zajímavé jsou ale i další pasáže, například v mailu je vysvětlena i role Jeronýma Tejce, který prý chce po puči zaútočit na nejvyšší post v sociální demokracii. "Tento mladý nadějný poslanec se dlouho prezentoval jako pravá ruka Slávka Sobotky. Na Jižní Moravě měl krýt předsedovi záda a držet komunikaci s celým regionem. Už počátkem roku ale začal projevovat větší ambice. Ty ho nakonec dovedly do protisobotkovského tábora," rozepisal se anonym.
 


"Michal Hašek mu slíbil post prvního vicepremiéra ve své vládě. Jeroným je proslulý jako upovídaný parťák do hospody. Před nedávnem se na jedné pijatice před malým publikem svěřil, že jeho plán je jiný. Se Sobotkou by prý musel léta čekat na svoji šanci. S Michalem je to jiné. Pomůže mu zaříznout Slávka, to Michala hodně oslabí, výhledově ho to stejně zničí a on, Jeroným, se pak stane hlavním lídrem socdem," zakončil anonym pasáž věnující se šéfovi poslanců ČSSD Jeronýmu Tejcovi.

tn.cz / hmr