Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Schwarzenberg: Rakouští protitemelínští aktivisté jsou magoři

Karel Schwarzenberg
Zdroj: TV Nova
Temelín se v poslední době stává rozbuškou v česko-rakouských sousedských vztazích. Sociální demokraté tvrdí, že je čas na to, aby Česko podalo na Vídeň žalobu kvůli blokádám hraničních přechodů. Nečekaný krok pak udělala KSČM. Žádá naše řidiče, aby bojkotovali rakouskou benzínku ÖMV. Vláda se ale od podobných aktivit distancovala. Přesto ani ona nešetří slovy nesouhlasu, ministr zahraničí dokonce označil rakouské aktivisty za magory.

Máme teprve pátý měsíc letošního roku a už sedmkrát rakouští aktivisté zablokovali hraniční přechody s Českem. Opozice přitom tvrdí, že česká vláda jen sedí s rukama v klíně a nic moc proti tomu nedělá.

Zatímco však sociální demokraté říkají, že by se měli ministři nejspíš začít s Vídní soudit, komunisté nad Topolánkovou vládou zlomili hůl a chtějí si to s Rakušany vyřídit po svém. Navrhují na oplátku bojkotovat rakouskou benzínku ÖMV. "Vyzýváme české řidiče, aby u ÖMV netankovali," uvedl pro TV Nova šéf komunistů Vojtěch Filip. Věří, že takováto nátlaková akce by mohla na Rakousko udělat dojem.

Komunisté už před sedmi lety krátce blokovali benzinovou stanici rakouské firmy ÖMV v Českých Budějovicích, aby dali najevo nesouhlas s blokádami protitemelínských aktivistů. "A okamžitě se ozvali z Rakouské hospodářské komory. Nemohu tedy nijak jinak, než vyzvat naše řidiče kamionů, případně řidiče osobních aut, aby se rakouským čerpacím stanicím vyhnuli," uvedl.

Společnost ÖMV tento krok však velmi zaskočil. Podle ní by na bojkot nakonec doplatili zase a jen čeští občané.

Blokáda českých nacionalistů

Národní politika, měsíčník ultrapravicové neparlamentní Národní strany, chystá na příští týden blokádu některého z rakouských přechodů do Česka. Akce má reagovat na hrozbu protitemelínských aktivistů, že neprodyšně uzavřou česko-rakouskou hranici. Výstražná blokáda má být zaměřena pouze na rakouské řidiče.

Proti bojkotu Rakouska ihned vystoupil předseda vlády a ostře se pustil do opozice. "Filip s Paroubkem by nejraději vyhlásili Rakousku válku," řekl Mirek Topolánek. Podle něj je jediné řešení. V klidu s Rakouskem jednat a vše si vysvětlit.

Přesto i některým vládním představitelům už s Rakušany očividně dochází trpělivost. Takto se dnes na adresu rakouských aktivistů překvapivě vyjádřil ministr zahraničí.

Schwarzenberg si nebral servítky

"Já vám něco povím, já tyhle magory znám, demonstrovat budou dlouho," uvedl. "Nemohou demonstrace zakázat, ale garantovali průchodnost hranic. A to je pro nás to nejdůležitější," řekl šéf české diplomacie na adresu rakouských vládních politiků. Vychází přitom ze středečního prohlášení vídeňského kabinetu, který oznámil, že zatím nepodá na Česko mezinárodní žalobu kvůli Temelínu. Pošle do Prahy diplomatickou nótu, podle níž česká strana nesplnila všechny podmínky dohody z Melku.

K zastavení blokád hranic vyzývají už i někteří rakouští politici. Naposledy to byl hornorakouský zemský hejtman.

TV Nova, ČTK