Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.12. 2011 17:30

Sčítání lidu: Proč nejsem Rom? Protože jsem Čech!

Proč se při letošním sčítání lidu přihlásil k romské národnosti jen zlomek Romů v Česku? To je otázka, kterou se teď zabývají sociologové, média, laická veřejnost i romští aktivisté. Možných vysvětlení je hned několik...

Podle letošního sčítání lidu žilo v březnu v Česku 10 562 214 lidí. Necelých sedm milionů z nich se cítí být Čechy a v dotazníku uvedli svou národnost jako českou. Zbytek připadá na ty, kteří se prohlašují za Moravany, Slováky či cizince nebo neuvedli národnost vůbec.
 

Z více než deseti milionů lidí, kteří se sčítání účastnili, se však jen pouhá hrstka cítí být Romy. Ve sčítacím formuláři tuto národnost uvedlo jen 13 150 lidí. Jejich počet se přitom v Česku odhaduje na 250 až 300 tisíc.
 

PSALI JSME:
Rytířů Jedi je víc než Romů! VÝSLEDKY SČÍTÁNÍ LIDU

 

Nutno podotknout, že národnost byla a je při sčítání lidu otázkou vnitřního pocitu. Každý člověk tedy mohl uvést libolný údaj nebo jich napsat dokonce několik. Ze zmiňovaných třinácti tisíc Romů jich osm tisíc uvedlo, že se cítí být zároveň národnosti romské i české. Pouze pět tisíc Romů se podle výsledků sčítání cítí být výhradně Romy.
 

Oproti sčítání lidu v roce 2001, kdy se k romské národnosti hlásilo jen 11 tisíc Romů, je to celorepublikově velmi mírný nárůst o dva tisíce lidí. Nicméně v některých krajích došlo k opaku - počet Romů tam podle statistik ze sčítání dokonce poklesl, byť to ve skutečnosti není pravda.
 

Je to třeba případ Moravskoslezského kraje. V roce 1991 tam podle prvního svobodného sčítání lidu žilo asi 4,5 tisíce Romů. O deset let později už to nebyly ani dva tisíce a letos se tam k romské národnosti přihlásilo jen sedm stovek Romů.
 

Čím to, že se Romové ke své národnosti nehlásí, ptají se od zveřejnění výsledků sociologové, média a romští aktivisté. Jeden z nich, známý aktivista Kumar Vishwanatan, nabízí dvě vysvětlení: strach a pocit sounáležitosti spíše s národem než s etnickou menšinou.
 

"Cítí se být Čechy, chtějí být vnímáni jako Češi, hlásí se k češství. Tady je jejich domov a nechtějí být vnímáni jako cizorodý prvek," komentoval pro server iDnes výsledky sčítání mezi Romy Kumar Vishwanathan.
 

Další roli podle něj sehrál strach. "Nedivím se jim. Lidé mají velký strach být identifikováni jako romská menšina. Je napětí, část majoritní společnosti si myslí, že mohou za vše špatné," uvedl Vishwanathan.
 

"Čeští" Poláci se k národnosti také nehlásí

Zajímavé je, že podobná situace nastala v Moravskoslezském kraji i u národnostní menšiny Poláků. I jejich počet tam podle sčítání lidu setrvale klesá už dvacet let. Stalo se tak přesto, že "čeští" Poláci byli před sčítáním bombardováni kampaní "Fajnie byc soba" (Je fajn být sama sebou). K tomu, aby se hrdě prohlásili před sčítacími komisaři za Poláky je těmito slovy v televizním spotu vyzývala zpěvačka Ewa Farna.
 

Kampaň podnítil Kongres Poláků v ČR proto, aby podíl polských obyvatel Česka neklesl pod deset procent. Tím by tato menšina mohla přijít o některé státem zaručené výhody, jako například dvojjazyčné cedule.
 

K výsledkům sčítání se serveru iDnes vyjádřil i sociolog Jiří Siostrzonek. Ten nabízí ještě jiné vysvětlení. Protože byla kolonka národnost ve sčítacím formuláři dobrovolná, lidé ji raději nevyplnili. "Lidé si chrání soukromí. Věci, do kterých nikomu nic není, neuvádějí," řekl serveru.

tn.cz / gar
Reklama