Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

galerie Vzácná nemoc

Sedmiletá Esterka trpí vzácnou nemocí. Transplantovali jí játra i ledviny zároveň

Sedmiletá Esterka trpí vzácnou nemocí - metabolickou poruchou. Dívenka potřebovala nové orgány, proto se musela podrobit složité transplantaci jater i ledvin zároveň.

Unikátní operaci teprve sedmileté dívenky provedli lékaři v pražském IKEMu. Holčička trpí vzácnou metabolickou poruchou, její trávení a metabolismus selhávají, a proto potřebovala nové orgány. Lékaři se rozhodli, že dívence transplantují zároveň játra i ledviny. Tento složitý zákrok trval zhruba 5 hodin. Malá Esterka operaci statečně zvládla jako vůbec nejmladší pacientka. A už se cítí mnohem lépe.
 

Esterka Měšťánková už od narození trpí vzácnou genetickou metabolickou poruchou. Děti s tímto onemocněním mají často poruchy růstu a tak bývají o něco menší než jiné děti v jejich věku. Transplantace se lékařům u Esterky podařila na jedničku. O tom, že je dívenka velká bojovnice jsme se přesvědčili sami.
 

"Je z toho vyplašená, že musí být stále v nemocnici, nevěděla proč, protože jí nic nebylo. Ona nikdy nepociťovala bolest, to na tom bylo to dobré," říká maminka malé Esterky Simona Měšťánková.
 

GALERIE: Ester Měšťánková

1
/
10
Zdroj: TV Nova
Ester Měšťánková - 1

 

Metabolická porucha postihuje hlavně trávicí systém, selhávají ledviny i játra. "Takže jsme játra od dárce, ten štěp rozdělili pro dva příjemce. Museli jsme je zmenšit v tom to bylo komplikované a pak přidat transplantaci ledviny," přiblížil lékař Libor Janoušek.
 


Domů už se určitě těší. Do školy mezi kamarády ale jen tak nepůjde. V nemocnici bude muset zůstat ještě měsíc. " Už chce domů, odmítá spolupracovat, je na všechny uražená," usmívá se maminka. Po tom všem, čím si malá školačka musela projít, jsme jí dnešní špatnou náladu s úsměvem odpustili.

TN.cz