Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Pravomoce prezidenta

Šéf senátu jmenovat profesory nebude, čekatelé mají smůlu!

Prezident Miloš Zeman
Zdroj: Isifa / Mafra / Dan Materna

Pravomoc jmenovat profesory z prezidenta na předsedu Senátu nepřejde. Sněmovna návrh zamítla. Prezident Miloš Zeman se chce pravomoci vzdát po loňských sporech kolem jmenování akademika Martina C. Putny.

Jmenovat profesory by měl i nadále prezident. Poslanci totiž nepustili z prvního čtení návrh na to, že by je nově měl jmenovat předseda senátu. Kandidáti tak musí na jmenování stále čekat. Na jmenování nyní čeká 85 kandidátů na profesory. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) řekl, že zamítnutí akceptuje a jeho úkolem bude s prezidentem a s rektory vysokých škol dál jednat.
 

Někteří poslanci Zemana kritizovali. Šéf TOP 09 a Zemanův protikandidát v loňské volbě hlavy státu Karel Schwarzenberg uvedl, že Sněmovna by neměla přistoupit na vydírání, když si prezident vzal vysokoškolské učitele jako rukojmí. Komunista Miroslav Grebeníček podotkl, že přímá volba vymezení prezidentových pravomocí nezměnila a hlava státu je povinna tento stav respektovat. Kandidáti na profesory jsou podle Grebeníčka vystaveni "nepochopitelné samolibosti hlavy státu".
 

"Změnu kompetencí pokládáme za nevhodnou," řekla Anna Putnová (TOP 09 a Starostové), podle níž jmenování profesorů prezidentem zvyšuje prestiž akademické hodnosti. Za zbytečnou označil novelu nezařazený Jiří Pospíšil. Upozornil na to, že prezident by se taky mohl do budoucna rozhodnout, že nebude jmenovat generály, soudce nebo předsedy soudů.
 


Pro zamítnutí normy hlasovalo 91 ze 149 přítomných poslanců. Proti jich bylo 27. Později své hlasování upřesnila Marie Benešová (ČSSD), když hlasovala proti a ve výsledku se objevilo pro. Hlasování ale nezpochybnila.

tn.cz / ČTK / hmr