Vystřídá ji Šámal

Šéfka Nejvyššího soudu Brožová rezignuje! Kvůli věku

Předsedkyně Nejvyšší soudu Iva Brožová rezignovala. Informaci uvedl na tiskové konferenci mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Je to kvůli jejímu vysokému věku (je jí 63 let), ve čtvrtek prezident jmenuje jejího nástupce Pavla Šámala.

Změní se vedení u Nejvyššího soud. Předsedkyně Nejvyššího soudu (NS) Iva Brožová ve středu rezignuje. Prezident Miloš Zeman na její místo ve čtvrtek jmenuje experta na trestní právo a dlouholetého soudce NS Pavla Šámala, řekl novinářům prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Důvodem rezignace je podle mluvčího NS Petra Knötiga důchodový věk Brožové. Zároveň chce Brožová vyjít vstříc dalším změnám ve vedení soudu.

 

V souvislosti s novelou zákona o soudech a soudcích totiž končí mandáty předsedům trestního i občanskoprávního a obchodního kolegia. "Z hlediska ústavního umožním svým krokem jmenování předsedů Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu dvěma různými prezidenty," uvedla Brožová.

 

Brožová vede Nejvyšší soud od roku 2002, dokázala odrazit pokus o své odvolání tehdejším prezidentem Václavem Klausem a ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem. Zastal se jí Ústavní soud, kde dříve také působila.

 

 

V úterý Brožová poděkovala všem, kteří se zasadili o prosazování práva, které není pouhou sofistikovanou interpretací zákona, ale směřuje k naplnění ideálu spravedlnosti.

Související témata:
TN.cz