Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Šéfka romského rozhlasu v Česku žádá o azyl v Kanadě

Na nedostatek příležitostí si Anna Poláková stěžovat rozhodně nemohla - od roku 1998 pracovala v Českém rozhlase, studovala univerzitu.

Anketa

Jsou Romové v Česku diskriminováni?

Hlasovalo 566 lidí.
Vedoucí redaktorka romského vysílání Českého rozhlasu Anna Poláková požádala o azyl v Kanadě.


"Podle materiálů, které mi nechala k dispozici, čelila její rodina v poslední době nevybíravým útokům," uvedla ředitelka zpravodajských stanic Českého rozhlasu Hana Hikelová.


"To, že jsme se rozhodli požádat o azyl, vůbec nesouvisí s mou prací v rádiu, ale s neustálými útoky na mou rodinu a radikalizaci společnosti," uvedla Poláková v e-mailu adresovaném jejím nadřízeným. Oznámila jim v něm, že na letišti v Torontu spolu s šesti dalšími členy své rodiny požádala kanadské úřady o azyl.


K emigraci do Kanady Romy vyzývají někteří romští aktivisté. Od letošního ledna do března požádalo v Kanadě o azyl kvůli údajné diskriminaci 653 českých občanů.


Kanadský premiér Stephen Harper v květnu v Praze naznačil, že by jeho země mohla obnovit pro ČR vízovou povinnost, pokud nenastane zlepšení.


Na stránkách Českého rozhlasu přitom stále visí Polákové profil, ve kterém o sobě prozrazuje například to, že spolu s kolegyní pomáhají lidem v jednom ghettu na Kladensku.


"Rozhodla jsem se tak po studiu na sociálně-právní škole. Měla jsem pocit, že jsem stále mimo a že je zapotřebí těmto lidem a jejich situaci více porozumět, abych mohla hledat příčiny a důsledky řady problémů, které nyní v naší společnosti řešíme a my pak o nich informujeme," uvádí sama Poláková ve svém profilu.

tn.cz / ČTK