Šéfkou statistického úřadu bude rektorka ústecké univerzity Iva Ritschelová

Iva Ritschelová
Zdroj: Oficiální zdroj
Iva Ritschelová povede statistický úřad

Vláda se v pondělí jednomyslně shodla na jmenování nového šéfa Českého statistického úřadu. Funkci po Janu Fischerovi převezme rektorka ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Iva Ritschelová.

"Vláda se na jmenování rektorky Ritschelové shodla jednomyslně," sdělil důvěryhodný zdroj z Úřadu vlády.

 

Fischer již před týdnem avizoval, že jako svého nástupce navrhne odborníka, který nepůsobí v Českém statistickém úřadě. Tvrdil, že to bude schopný manažer a nestraník.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Fischer radil Nečasovi, aby nezpychl. Zná nástupce na ČSÚ

 

Ritschelová se specializuje na obory, jako jsou environmentální ekonomie a politika a makroekonomické aspekty tvorby a ochrany životního prostředí.

 

Podílela se na rozvoji systému environmentálního a ekonomického účetnictví užívaného v České republice. Zasloužila se rovněž o rozvoj národního statistického systému v oblasti životního prostředí. Je autorkou řady statistických publikací, které se týkají environmentální problematiky.

 

Novou šéfku statistického úřadu musí ještě finálně potvrdit a jmenovat prezident Václav Klaus. Ten naposledy jmenoval v roce 2003 Jana Fischera, který se v květnu 2009 ujal postu předsedy úřednické vlády a od září bude působit ve funkci viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

 

Ritschelová byla šéfkou univerzity jmenována v únoru 2007, mandát jí končí v únoru příštího roku. 

Mediafax