Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Válka s ministrem

Šéfové se vrátí, i přesto Národní divadlo možná hrát nebude! Přečtěte si proč?

Miroslav Donutil - herec Národního divadla
Zdroj: isifa.com
Jedním z dvou desítek herců, které podaly výpověď, je i oblíbený Miroslav Donutil. Diváci možná v příští sezoně oblíbeného Sluhu dvou pánů v jeho podání neuvidí

Odehraje divadlo divadel, tedy Národní divadlo, příští sezonu? To stále není jisté. Umělecké vedení se sice po poradě s odvolaným a znovu jmenovaným ředitelem Janem Burianem vrátilo do svých funkcí. Nicméně je stále naprosto ochromená činohra, kde podaly výpověď dvě desítky herců a stále je nestáhly!

Umělecké vedení Národního divadla se po poradě s ředitelem Janem Burianem a po seznámení s výsledky pátečním jednání s ministrem kultury Jiřím Balvínem, rozhodlo navrátit do funkcí. Situace však zůstává kritická zejména v souboru činohry, kde daly výpověď dvě desítky herců! O možnostech jejího řešení bude umělecký šéf Michal Dočekal informovat do konce příštího týdne.
 

"S herci zahájím debaty prakticky už dnes, ale těžko mohu předjímat, jak se zachovají. Budu se snažit, aby škody byly co nejmenší, ale ty ekonomické budou v každém případě," řekl Dočekal. Burian s ním souhlasil. "Některé jsou nevratné," komentoval ředitel jeho slova.
 

Kauza se podle něho odrazí nejen na pověsti české první scény, ale i na její návštěvnosti a bude mít vliv na její hospodaření. "Musím velmi pečlivě uvážit, jaký argument mohu použít, protože nejde o to, zda se některé představení přezkouší či nahradí. Výpovědí v činohře jsou více než dvě desítky," dodal Dočekal. Nechtěl předjímat, které inscenace by repertoár opustily.
 


"Svou rezignaci jsem oznámil na protest proti odvolání Jana Buriana a přidalo se ke mně poměrně dost lidí. Doufám, že řada výpovědí se nebude realizovat, ale obávám se, že se repertoár může zhroutit," podotkl Dočekal. "Nemá smysl setrvávat dál v opozici, protože bychom divadlu ještě víc uškodili," komentoval jeho slova šéf baletu Petr Zuska.

tn.cz / ČTK / hmr