Senát zvažuje kompetenční spor! Klaus musí podepsat dodatkový protokol

Senát vyzval prezidenta Václava Klause, aby podepsal dodatek Evropské sociální charty. Pokud to prezident neudělá, navrhuje senát vyvolání kompetenčního sporu.

Senátoři ve středu vyzvali prezidenta republiky Václava Klause, aby podepsal Dodatkový protokol k Evropské sociální chartě zakládající systém kolektivních stížností. Dodatek obě komory parlamentu schválily již v roce 2003, pokud prezident výzvu senátorů ČSSD nevyslyší, vyvolají kompetenční spor. "Pro Českou republiku tento dokument nevstoupil v platnost, protože ho prezident nepodepsal. Podepsat má přitom neprodleně," shrnula výhrady sociálnědemokratických poslanců místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.

 

Právě podle senátorů ČSSD porušuje svým postupem Václav Klaus ústavu. "Pokud prezident nevyhoví naší výzvě, navrhuji, abychom postupovali cestou kompetenčního sporu," varoval ve středu senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, že by se sociální demokraté mohli obrátit na Ústavní soud.

 

K ČSSD se v horní komoře připojil i její místopředseda Petr Pithart (KDU-ČSL). Podle něj má být rozhodnutí Senátu signálem i pro příštího, přímo voleného prezidenta.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Senát posvětil nový OBČANSKÝ ZÁKONÍK

 

"Jednáme o výzvě, aby prezident udělal něco, co podle převládajícího názoru odborné veřejnosti povinen udělat je. Nejedná se ale o jediný případ, kdy se pohybuje na hraně ústavy. Protože byla schválena přímá volba, je teď velmi důležité dát kandidátům najevo, že ne vše, co prezident udělá, se přejde krčením ramen," vysvětlil Pithart.

 

Zcela opačný názor vyjádřil v diskusi senátor Petr Pakosta (nez). Ten ve svém obsáhlém příspěvku prohlásil, že prezident není robot a že je mu třeba přiznat podíl na výkonu moci: "Povinnost ratifikovat prezident rozhodně nemá. Návrh usnesení je mimo rámec toho, k čemu můžeme prezidenta republiky nutit jako Senát. Pokud je prezident přesvědčen, že je smlouva špatná, má právo podpis odepřít."

 

Senát nakonec 33 hlasy přijal usnesení, v němž vyzývá Václava Klause k ratifikaci Dodatkového protokolu k Evropské sociální chartě a pověřuje předsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD), aby usnesení prezidentovi předal.

klab tn.cz / Mediafax