Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.6. 2009 17:13

Sněmovna schválila zahraniční mise českých vojáků pro rok 2010

Český voják na misi v Iráku.
Zdroj: Army.cz
Český voják na misi.

Pro schválení misí hlasovalo 122 poslanců. Na mise vyjede zhruba 1100 vojáků.

Sněmovna na svém úterním zasedání schválila návrh zahraničních misí českých vojáků pro rok 2010, návrh muselo odsouhlasit nejméně 101 poslanců. Pro hlasovalo 122 ze 173 přítomných poslanců.


Již dříve zahraniční mise podpořil Výbor pro obranu. Hlasování členů bylo jednomyslné, uvedl člen výboru Tomáš Kladívko. Všichni byli pro, nikdo nebyl proti, ani se nezdržel hlasování, uvedl senátor.

 

Návrh předpokládá, že mise budou čítat zhruba o dvě stě vojáků méně než letošní. Měly by stát téměř čtyři miliardy korun. Letos může mít česká armáda podle schváleného plánu v zahraničních misích až 1296 vojáků. Příští rok to bude podle návrhu nejvýše 1098 příslušníků armády. Hlavními působišti českých vojáků by měly být stejně jako letos Afghánistán a Kosovo.

 

Sociální demokracie již předem avizovala, že mise podpoří, a pro jsou i ODS a KDU-ČSL.

 

"Oceňujeme vstřícnost vlády například v koncentraci sil v Afghánistánu a ukončení mise Trvalá svoboda nebo snížení počtu vojáků v některých misích," řekl poslanec ČSSD Jan Hamáček. Sociální demokraté podle jeho slov nadále trvají na diskusi kolem budoucnosti zahraničních misí české armády a vytčení cílů, kterých by měly mise dosáhnout.

 

Komunisté naopak zopakovali, že pro mise ruce nezvednou. "Je zřejmé, že v problém v Afghánistánu nemá vojenské řešení," uvedl poslanec Alexander Černý hlavní důvod, proč nechce KSČM návrh misí podpořit.

 

Mise na letošek byly blamáží

 

Schvalování vojenských misí pro letošní rok bylo ve Sněmovně problematické. Opozici se nelíbil vládní návrh na navýšení počtu vojáků v Afghánistánu. ČSSD a KSČM požadovaly ukončení mise Trvalá svoboda a v prosinci celý plán poslanci zamítli. Více TADY. Tento krok odsoudil i bývalý šéf ČSSD Miloš Zeman.

 

Poslanci souhlasili až s pozměněným návrhem na únorové schůzi. Podrobnosti ZDE.

tn.cz / Mediafax