proklínaná amnestie

Senátoři chystají žalobu na prezidenta Klause. Kvůli velezradě

Václav Klaus
Zdroj: Mediafax

Senátoři se dnes scházejí s odborníky na veřejném slyšení, budou rozebírat motivy, okolnosti a důsledky novoroční amnestie. Chtějí se dopracovat k závěru, zda na Klausův dárek reagovat ústavní žalobou nebo změnou prezidentských pravomocí.

Hosty na veřejném slyšení budou například nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nebo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), dále pak řada odborníků na ústavní právo. Jediný, kdo pozvánku odmítl, je jakýkoli zástupce Hradu. Ani prezident ani "široký okruh tří odborníků“, kteří amnestii chystali, se nehodlá před zákonodárci vyjadřovat. Václav Klaus dokonce označil aktivitu Senátu za směšnou a zapochyboval, že to senátoři myslí s projednáním jeho amnestie vážně.

 

Senátoři Miroslav Antl, předseda ústavně-právního výboru Senátu, a Eliška Wagnerová, bývalá ústavní soudkyně, před zahájením slyšení ujistili, že to myslí smrtelně vážně. Tak dalece, že v horní komoře Parlamentu už je přichystána ústavní stížnost na prezidenta republiky pro velezradu. "A nejde jenom o amnestii, ale i o další kroky,“ zmínila Wagnerová. Jedná se například o Klausovo letité protahování připojení podpisu pod závazné evropské smlouvy.

 

 

Pod žalobu se musí podepsat sedmadvacet senátorů, zatím je jich osmnáct. Někteří vyčkávají na výsledek dnešního slyšení. "Výsledkem slyšení má být jasné stanovisko, řešení, aby se taková ostudná amnestie už nikdy neopakovala. Abychom věděli, jestli takové případy překročení pravomoci řešit ústavní žalobou, nebo omezením prezidentských pravomocí v rámci Ústavy,“ zmínil Antl.

 

Eliška Wagnerová dodala, že se pod již existující senátorskou stížnost na amnestii nepodepsala, přestože její názor je jednoznačný: článek 2, který zastavil velké hospodářské kauzy, se nikdy neměl stát. Ona sama je přesvědčena, že Ústavní soud by měl a mohl článek 2 zrušit. "Ale lidé vědí, že jsem bývalá soudkyně Ústavního soudu, můj podpis by v nich mohl vyvolat velká očekávání a pak velké zklamání,“ zdůvodnila. Pod žalobu za velezradu se ovšem podepsala. "Klidně třikrát,“ podotkla.

 

Senátoři považují žalobu za velmi důležitou, protože Česká republika dosud nikdy neřešila vyhlášení amnestie před soudem. Soudci proto nemají k ruce potřebné predikáty, nevědí, jak správně postupovat, pravidla se teprve musejí vytvořit. Tomu má napomoci i vystoupení odborníků na slyšení. "Ať víme, co je vlastně velezrada, co porušování demokratických principů a ústavního pořádku,“ uvedl Antl.
 

Kateřina Surmanová TN.cz