Senát schválil ŠROTOVNÉ. Prošly i zahraniční mise

Jednání Senátu. Ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Jednání Senátu. Ilustrační foto

Senátoři mají na programu také šrotovné a další protikrizová opatření nebo zavedení talárů pro advokáty.

Senát schválil návrh protikrizových opatření ČSSD, který kromě jiného počítá se zavedením šrotovného, zrychlením odpisů nebo prodloužením doby podpory v nezaměstnanosti.


Opatření jsou obsažena v zákoně o podpoře hospodářského růstu a sociální stability, jeho přijetí je výsledkem kompromisní dohody ČSSD s ODS. Zákon nyní dostane k podpisu prezident.

 

Zahraniční mise

 

Senátoři schválili plán misí na příští rok. Zvedlo pro něj ruku 64 z 69 přítomných senátorů, dva byli proti. Do zahraničních vojenských misí v Afghánistánu a Kosovu by příští rok mělo vyrazil méně vojáků než letos.


Přímý přenos z jednání najdete TADY

 

Nejvíce mužů a žen pošle Česko do Kosova na misi KFOR (550) a do Afghánistánu na misi ISAF (535). V úterý návrh podpořil senátní výbor pro obranu i Poslanecká sněmovna. Více TADY.

 

 

Zákonodárci tentokrát mise schválili s půlročním předstihem, aby se neopakovala situace z konce loňského roku. Levice ve Sněmovně tehdy kvůli sporům o zdravotnické poplatky plán letošních misí neschválila a účast českých vojáků byla ohrožena. Nakonec mise prošly až v únoru. Podrobnosti ZDE.

 

Poplatky vyměníme za očkování pro děti

 

Předseda Senátu Přemysl Sobotka s kolegy Tomášem Julínkem a Alenou Palečkovou představili způsob, jakým se senátoři chtějí vyrovnat se "sněmovní schizofrenií". Dolní komora totiž schválila hned dva návrhy na změnu poplatků: jejich omezení i zrušení. "Návrhy ČSSD a KSČM jsou ústavně problematické," řekl Sobotka. Podrobnosti ZDE.

 

Senátoři chtějí oba návrhy změnit tak, že budou totožné. "Poplatky by zůstaly v současné podobě, přidají se k nim ale dvě protikrizová opatření. Pojišťovny by nově měly proplácet očkování proti pneumokoku, které stojí rodiče asi osm tisíc korun, a úhrady i doplatky léků by měly klesnout o pět procent," vysvětlil Julínek.

 

Zdravotní výbor Senátu toto řešení podpořil. "Pro byla většina sedmi hlasů," uvedla Palečková. Výbor má celkem 11 členů.

 

Sněmovna ale může návrh Senátu přehlasovat, pokud sežene 101 hlasů. To by se mohlo podařit, jazýčkem na vahách se zřejmě stane hlas lidovce Ludvíka Hovorky.

 

Šrotovné asi nikdo neshodí

 

Ve středu senátoři stihli projednat vládní návrh na zrychlení odpisů. Do poloviny roku 2010 si budou podnikatelé moci rychleji odepisovat stroje nebo kancelářskou techniku. V letech 2010 a 2010 by měli díky tomu mít k dispozici o 13 miliard korun víc.

 

O šrotovném budou senátoři jednat v rámci celého balíčku vládních protikrizových opatření. Šrotovné ve výši 30 tisíc korun se má vyplácet při koupi nového auta levnějšího než 500 tisíc korun, pokud současně nechá majitel zlikvidovat starší auto. Více čtěte ZDE. V Senátu návrh podporují jen sociální demokraté, ovšem pokud nikdo nenavrhne jeho zamítnutí, zřejmě také projde.

 

Advokáti do talárů

 

Změnit by se měla také pravidla pro vyplácení sociálních dávek – příspěvků na péči. Část peněz by měly nahradit poukázky na sociální služby, aby lidé peníze používali opravdu na to, k čemu jsou určeny. Lidé s nejtěžším postižením by také měli dostávat o tisícovku víc než dřív.

 

V dalších dnech by senátoři měli projednat také změnu v pravidlech práce advokátů, která jim mimo jiné uloží používání talárů. Senátoři by rovněž měli rozhodovat o novele zákona o střetu zájmů, která by ředitele škol zbavila povinnosti zveřejňovat své příjmy.

kap tn.cz / Mediafax