poprvé v dějinách

Senátoři rozhodli: Obžalují prezidenta Klause z velezrady

Po mnohahodinové debatě senátoři dnes v tajném hlasování rozhodli, že dosluhující prezident Václav Klaus bude první tuzemskou hlavou státu, na kterou padla žaloba pro velezradu. O jeho vině rozhodne Ústavní soud.

S návrhem na žalobu přišlo osmadvacet senátorů napříč celým politickým spektrem, jasný distanc přišel jen od zákonodárců z občanské demokracie. Výbor pak minulý týden doporučil plénu žalobu podat a to rozhodovalo na dnešním neveřejném jednání. Pro bylo 38 zákonodárců, proti 30 senátorů. Nikdo z přítomných se nezdržel.

 

Jak potvrdil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), žalobu odveze do Brna k Ústavnímu soudu pracovník komory zítra dopoledne. Ozývají se hlasy, které se bojí, jak bude Česká republika vypadat v zahraničí. Obvinění z velezrady je totiž velmi závažné, nestalo se to ani Emilu Háchovi, který měl poklonkovat nacistické nadvládě, ani Ludvíkovi Svobodovi, který podepsal, že vítá sovětskou okupaci. 

 

 

Senátoři se víceméně shodují, že termín "velezrada" je v tomto případě nešťastný, ale chtějí žalobou docílit toho, že Ústavní soud rozhodne do budoucna o tom, jestli si prezident smí v rámci amnestie dělat, co chce, jestli premiér jen připojí podpis, nebo má právo o jejím znění vyjednávat. A jsou tu i další body: zákonodárcům vadí třeba i to, že Klaus zdržoval podpis Lisabonské smlouvy, přestože se obě komory Parlamentu rozhodli, že ji Česká republika přijme.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova z Televizních novin: 

 

 

Milan Štěch ovšem po jednání dodal, že žaloba nemůže poškodit ovraz České republiky v zahraničí více než kontroverzní výroky Václava Klause na konto Evropské unie. "Vzkaz je, že Česká republika je demokratickou zemí a že v souladu s Ústavou rozhodne Ústavní soud," zmínil.

 

 

Eliška Wagnerová pak popřela, že by senátoři chtěli Klause jen politicky znemožnit, jak už dva dny tvrdí její kolega Jaroslav Kubera (ODS). "Je potřeba vidět, že nejméně tři skutky v návrhu se týkají posledního roku, takže nelze tvrdit, že jde o zúčtování s celou Klausovou érou," zdůvodnila načasování.

 

Jiří Dienstbier (ČSSD) se domnívá, že žaloba pomůže nastavit mantinely. "Senát splnil svůj úkol, kdy musí chránit ústavnost, tady byla opakovaně porušována. Senát chrání dlouhodobě demokracii, jakmile připustíme, že budou pravidla překračována, nikdo neví, kam dojdeme. Překračování pravidel vede na scestí. Soud posoudí, zdali to dosáhlo intenzity velezrady," uvedl.

 

 

Ústavní soud čeká nelehké rozhodování, musí určit, jestli je vůbec amnestie právně přezkoumatelná, nebo je to tak výsostná pravomoc hlavy státu, že do ní není možné zasahovat.

ČTĚTE TAKÉ:
Václav Klaus přistižen při prodeji podezřelých knih

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

kms TN.cz