Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

romové, čunek a Okamura

Senátorka Wagnerová opouští klub KDU-ČSL. Nechce být s Čunkem a Okamurou

Eliška Wagnerová
Zdroj: isifa.com
Eliška Wagnerová

Senátorka Eliška Wagnerová opustila klub KDU-ČSL. Protestuje tak proti nominaci Jiřího Čunka na místopředsedu klubu. Nelíbí se jí jeho názory na Romy. Stejné pocity chová k dalšímu kolegovi z klubu, Tomiu Okamurovi.

Senátorka Eliška Wagnerová (nez.) se ve středu rozhodla vystoupit z klubu KDU-ČSL. Nesouhlasí totiž s nominací Jiřího Čunka na post místopředsedy lidoveckého klubu v horní parlamentní komoře. Cizí jsou jí i názory Čunka a dalšího člena klubu Tomia Okamury na romskou problematiku, uvedla senátorka.
 

Wagnerová, zvolená jako nezávislá s podporou Strany zelených vystoupila z lidoveckého klubu a rozhodla se, že zatím zůstane klubově nezařazenou členkou Senátu. "Upřednostňuji obsah politiky před klubovou aritmetikou. Zvláště dnes jde o její důvěryhodnost," řekla.
 

Své rozhodnutí novopečená senátorka telefonicky avizovala již v pátek následně zvolenému předsedovi senátorského klubu Petrovi Šilarovi v reakci na zprávu médií o klubové nominaci senátora Jiřího Čunka na post místopředsedy Senátu. Wagnerová Šilarovi vytkla, že nominaci Jiřího Čunka vydával za oficiální stanovisko klubu adresované i zástupcům senátorského klubu ČSSD, ačkoli samotný klub Klub otevřené demokracie (KOD) v této věci nehlasoval.
 

"Toto vyjádření mě znepokojilo, a proto jsem již tehdy avizovala, že bude-li nominace klubem stvrzena, zvážím své setrvání v klubu. Názory Jiřího Čunka na řešení romské problematiky, jakož i jeho praktické kroky v místní politice jsou pro mě nepřekonatelnou překážkou pro akceptaci jeho klubové nominace na senátní místopředsednickou funkci. Nominace totiž rovněž signalizuje i postoj klubu k takovým názorům," konstatovala Wagnerová.
 

 

Odchod z KOD, kde KDU-ČSL disponuje pouze třemi senátory, začala senátorka Wagnerová proto zvažovat již po zasedání klubu na konci října, který nominaci Jiřího Čunka definitivně potvrdil.
 

"V následujících dnech jsem byla svými voliči a podporovateli seznamována s texty dalšího člena senátorského klubu KOD, Tomia Okamury, které se ideově shodují s názory senátora Jiřího Čunka. Po seznámení se s těmito texty a po důkladném zvážení situace jsem dospěla k názoru, že mé další setrvání v senátorském klubu KOD není možné bez ohrožení důvěryhodnosti programu, s nímž ve volbách získala masivní podporu," vysvětlila svůj krok bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu.
 

"Samotným základem mého programu bylo obnovení respektu a ochrany lidské důstojnosti ze strany státu. Senátor je reprezentantem státu, čemuž musí přizpůsobit své jednání i rétoriku. Je zřejmé, že vyčleňování osob z občanského společenství na jakémkoliv základě včetně jejich etnicity, útočí v první řadě na lidskou důstojnost byť i jen verbálně vyčleňovaných osob," uvedla Wagnerová.
 

Ačkoliv se podle ní v připravovaném prohlášení klubu hovoří o demokracii a právním státu, a v jedné z verzí dokonce výslovně i o lidské důstojnosti, "zjevně se klubové pojetí těchto konstitutivních hodnot našeho ústavního pořádku zásadně odlišuje od jejich obvyklého pojetí v podání našeho i zahraničních ústavních soudů, z něhož chci naopak při své práci sama vycházet," uzavřela Wagnerová.

tn.cz / mediafax / gar