otřesné praktiky

Senior si nechtěl koupit hrnec, tak ho nechali trčet neznámo kde

důchodci
Zdroj: isifa.com
Senioři jsou pro prodejce snadnou obětí.

I když se o nekalých praktikách prodejců na předváděcích akcích už dlouho mluví, jejich agresivita neklesá a stále se najde dost seniorů, kteří naletí. Jednoho důchodce dokonce prodejci nepustili do autobusu, když si nechtěl nic koupit.

Za minulý rok zaznamenala poradenská linka dTestu dva tisíce stížností od seniorů, kterým se na předváděcích akcích stalo příkoří. "Organizátoři vyvíjejí stále promyšlenější praktiky, jak dosáhnout svého cíle. Ten přitom zůstává stejný: prodat předražené a často nekvalitní zboží," podotkl vedoucí dTestové poradny Lukáš Zelený. Důchodci jsou podle něj o něco opatrnější, protože se o problematice ve společnosti více hovoří, ale pořád to nestačí.

 

 

Prodejci se přitom nespokojí s jemným psychologickým nátlakem, naopak využívají značně brutální metody. "Jejich praktiky se přibližují často spíše tvrdému psychologickému nátlaku a mnohdy zacházejí i k vydírání a výhružkám. Případy jsou skutečně drsné. Někdy zabere metoda cukru a biče, jindy teče alkohol proudem, nebo nastoupí vyhrožování a hrubé jednání. Jednomu ze zákazníků například po odmítnutí nákupu neumožnili pořadatelé nastoupit znovu do autobusu a ponechali jej bez pomoci několik desítek kilometrů od jeho bydliště, na neznámém místě," popsal zarážející chování prodejců Lukáš Zelený.

 

Od smlouvy můžete odstoupit

 

Pořadatelé akcí také rádi a hojně počítají s tím, že jejich zákazníci netuší, že mají právo od smlouvy do dvou týdnů písemně odstoupit, to zaručuje zákon a nehrozí jim žádná pokuta, ať si prodejce tvrdí, co chce. "Právo ovšem nelze uplatnit při prezentaci a prodeji zboží v klasické prodejně. Obchodníci se snaží i toto ustanovení zneužít a účelově nahlašují své provozovny v místech, kde obvykle prodej vůbec nerealizují, například v hotelových sálech či ve vilách na krajích měst. Takový postup ale představuje obcházení zákona," upozornil Zelený. To znamená, že podvedený senior má velkou šanci uspět, když věc požene k soudu. Navíc se může obrátit na linku dTestu na čísle 299 149 009, kde ho poradci navedou správnou cestou.

 

 

Lukáš Zelený přidal ještě jedno varování před mazanou kličkou pořadatelů předváděcích akcí. Nechají zákazníka kromě kupní smlouvy podepsat i smlouvu o opravě a údržbě zakoupených či starších věcí. "Samozřejmě nic neopravují a pouze spoléhají, že se schovají za zákonnou výjimku z práva na odstoupení od smlouvy a nebudou muset spotřebiteli vracet peníze. Nemají ovšem pravdu, neboť smlouva, která obchází zákon, je neplatná," upřesnil poradce.

 

V přestrojení

 

Stoprocentní bezpečí však seniorům poskytne jediné: na podobné akce vůbec nechodit. Podle Zeleného je ovšem problém v tom, že jen těžko odolávají nabídce výletu s dárky, zážitky a obědem. Zelený doufá, že v osvětě pomůže také dokumentární film Šmejdi. "Jeho autorky navštěvovaly v převleku akce, kde se důchodcům vymývají mozky a mladí lidé nejsou vítáni," popsal odborník. Film se divákům ukáže poprvé 4. března v rámci přehlídky Jeden svět.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz