Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

potíže s ovzduším

Sever Moravy trápí smog. Meteorologové vyhlásili smogovou situaci!

Smog
Zdroj: isifa.com
ilustrační foto

Meteorologové vyhlásili v noci na dnešek smogovou situaci v části Moravskoslezského kraje. Platí do odvolání pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko bez Třinecka. Oznámil to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V regionu se dnes ráno průměrné denní koncentrace polétavého prachu pohybovaly v rozmezí od 80 do 289 mikrogramů na metr krychlový. Imisní limit je přitom 50 mikrogramů na metr krychlový.
 

Rozptylové podmínky jsou v regionu zhoršené už několik dnů. Už v pondělí ráno překročily hodnoty koncentrace prachu imisní limit na všech stanicích pro sledování kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji. Dnes ráno byla situace nejhorší v Českém Těšíně na Karvinsku, kde byla mezní hranice překonána více než pětinásobně.
 

"Dnes nepředpokládáme vzhledem k meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace, hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se budou opět s velkou pravděpodobností pohybovat v Moravskoslezském kraji několikanásobně nad hodnotou imisního limitu," uvedli meteorologové, kteří i podle krátkodobých koncentrací hodnotili ráno situaci v kraji jako velmi špatnou nebo špatnou.
 

 

Smogovou situaci meteorologové vyhlašují vždy, když dva dny po sobě čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu překračují hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový.
 

Pracovníci ČHMÚ doporučili vzhledem k vyhlášení smogové situace, aby se senioři, malé děti a lidé s chronickými dýchacími potížemi nebo nemocemi srdce při pohybu venku raději vyvarovali zvýšené tělesné zátěže. U dospělých bez zdravotních potíží ale podle meteorologů nejsou nutná žádná omezení. ČHMÚ také požádal všechny řidiče, kteří nutně nemusí vyjíždět, aby auta nechali doma, protože výfukové plyny značně přispívají ke zvyšování koncentrace prachu a oxidu dusičitého v ovzduší.
 

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří k nejhorším v zemi, na znečištění se podílí průmysl, doprava i topení v domácnostech. Podle odborníků jsou problémem i škodliviny, které do regionu míří ze sousedního Polska.

tn.cz / ČTK / gar