Severní Korea opět hrozí jaderným arzenálem

Komunistická KLDR v reakci na plánovaná společná vojenská cvičení Spojených států a Jižní Koreje oznámila, že hodlá posílit svůj jaderný arsenál. V neděli o tom informovala agentura Reuters.

 

„Považujeme za nelogické sedět u jednacího stolu a diskutovat o míru a spolupráci s partnerem, který na vás míří zbraní a provokuje jadernou válku,“ citovala severokorejská vládní agentura KCNA nejmenovaného vojenského představitele komunistického státu.

 

Severní a Jižní Korea jsou de facto stále ve válečném stavu – dohodu o příměří uzavřenou na konci války v roce 1953 nikdy nenahradila mírová dohoda. KLDR v reakci na vojenské manévry USA a Jižní Koreje, které se uskuteční příští týden, oznámila, že se smlouvou o příměří již necítí být vázána.

 

Vojenská cvičení Američanů a Jihokorejců Pchjongjang považuje za přípravu před invazí na své území, a to navzdory tomu, že se konají každoročně a nikdy je neprovázely žádné větší incidenty.

 

Čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch' přitom v neděli vyzval mezinárodní společenství v čele se Spojenými státy, aby se snažilo obnovit diplomatické rozhovory s KLDR o jaderném odzbrojení.

 

Severokorejští diplomaté před více než rokem odešli od jednacího stolu takzvané „šestky“ (KLDR, Jižní Korea, Čína, Rusko, Japonsko a Spojené státy). Pchjongjang navíc loni v květnu provedl druhou jadernou zkoušku.

 

Západ nabízí Pchjongjangu humanitární pomoc výměnou za ukončení jeho jaderného programu.

Mediafax