Seznamka pro cestovatele je in. Někdy zábava, jindy nuda

Internetové seznamky nenabízejí jen šanci najít pravou lásku. Hledají se tu také cestovatelé, kterým chybí parťáci.

Plány na dovolenou s přáteli, rodinou nebo kolegy se mohou snadno rozpadnout a jediné, co po nich zbyde je touha v létě vyrazit za dobrodružstvím nebo zaplacené letenky a poukazy.

 

Právě v letních měsících ale zažívají boom seznamky na serverech o cestování, které se doslova hemží inzeráty, jejichž jediným úkolem je zabránit dovoleným v osamění.

 

Nejdůležitější je osobní setkání

  

Poměrně bohaté zkušenosti s "cestovatelskými seznamkami“ má čtyřiadvacetiletá Kamila Kyselá, která poslední dva roky strávila u protinožců a s kamarády i narychlo sehnanými společníky se podívala do několika zemí.

  

"Hned po maturitě jsem chtěla vyrazit do světa a bylo prakticky jedno kam. Neměla jsem ale parťáka. Kamarádi už měli jiné plány a moje shořely na poslední chvíli. Řekla jsem si, že dobrodruhů bude jistě hodně a podívala jsem se do cestovatelských seznamek na internetu,“ popisuje Kamila první zkušenost s hledáním spolucestovatelů.

  

Mladou cestovatelku zaujal inzerát čtyř lidí, kteří se chystali na měsíc a půl do Slovinska. Stejně jako by to měl udělat každý, kdo zvolí tento způsob hledání přátel na cestování, i ona se s iniciátory výpravy nejdříve nezávazně sešla.

  

Kamila si situaci vyjasnila hned na první schůzce. "Přestože program cesty byl skvělý, ani jeden ze čtyř kluků se mi vůbec nelíbil. Dostala jsem strach, že bych se s nimi za těch šest týdnů unudila k smrti,“ dodává se smíchem Kamila.

  

Takové případy se mohou skutečně stát i podle zakladatele cestovatelského serveru www.e-dovolena.cz Jana Cempírka. "Také na našem serveru se občas objeví nevhodné inzeráty, jejichž obsah bych označil za oplzlý. Takové vzkazy ale okamžitě maže administrátor. Větší šanci bojovat proti lidem s nečestnými úmysly ale nemáme,“ říká Cempírek.


Nejednejte v euforii, radí psycholog

  

Podle psychologa Petra Berouška je důležité se s každým nespřátelit za každou cenu.  "Pokud ke každému přistupuji okamžitě jako k nejlepšímu kamarádovi, připravím se o možnost odhalit důležité skutečnosti o povaze druhého, které se často dají vypozorovat velmi brzy,“ radí Beroušek.

  

Také ale upozorňuje, že prakticky nikdo není dostatečně připravený na to, aby jiného člověka skutečně odhadl v krátké době.


"Rozhodně by se do plánování takové akce neměl pouštět nikdo jen pod vlivem euforie nebo dokonce omamných látek. A to ať už si takový inzerát podávám nebo na něj odpovídám,“ dodává Beroušek.

  

Unáhlené rozhodnutí se mohlo draze nevyplatit známé čtyřiadvacetileté Kamily. "Kamarádka má jednu hodně špatnou zkušenost. Odpověděla na inzerát, kde kluk hledal kamaráda na cesty po Evropě. Už při první schůzce se z něj ale vyklubal chlípník,“ vzpomíná cestovatelka.


Skvělé prázdniny v Evropě

  

Druhá zkušenost tehdy čerstvé maturantky Kamily byla o poznání lepší. Protože se nechtěla vzdát myšlenky na prázdniny na cestách, zkusila na cestovatelských serverech najít jinou partu.

  

"Objevila jsem slečnu, která se chtěla vydat stopem po Evropě a byla v prakticky stejné situaci jako já. Sice jsem si za ní musela udělat výlet několik stovek kilometrů až na Moravu, ale cesta se vyplatila,“ pokračuje ve vypravování.

  

"Přestože jsem chtěla téměř za každou cenu po střední škole na několik týdnů opustit Česko, nechtěla jsem se do toho vrhnout úplně po hlavě, obzvlášť, když jsem nemohla vyrazit s kamarády. Delší hledání správného partnera na internetu se vyplatilo,“ dodává Kamila.

 

K moři v létě i v zimě

 

Podle zakladatele cestovatelského serveru www.e-dovolena.cz Jana Cempírka je o služby jejich seznamky největší zájem ve dvou termínech - od června do července a od prosince do ledna.

 

"V zimě ale není překvapivě nijak velký zájem o cestování na hory. Lidé tu hledají hlavně partnery na exotické dovolené,“ vysvětluje Cempírek.

 

Seznámit se za účelem společného cestování a dovolenkování umožňuje například i seznamka serveru seznam.cz. Za jediný den v letním odbobí přibude do datábeze až 200 inzerátů v rubrice cestování.

 

"U inzerátů nabízející dovolenou u moře převládají nabídky osamocených mužů, následují inzeráty kamarádů nebo kamarádek hledající protějšky," popisuje produktový manažer komunitních služeb Martin Kožíšek.

 

"Nejoblíbenější je kategorie vážné seznámení, ta má nárůst od loňského roku o 11 procent, následuje sport o 9 procent a cestování o 6 procent," doplňuje ještě Kožíšek

 

Nejčastěji se o služby cestovatelské seznamky zajímají dvě věkové skupiny. "Nejvíce tu vidím mladé nezávislé cestovatele kolem 20, 30 let a potom ve věku 45 až 60,“ dodává Cempírek.

 

"Máme dokonce i ohlasy od lidí, kteří díky našemu serveru v nějaké skupince vycestují. Většinou nám pošlou reportáž a chtějí vědět, jaký honorář za ni dostanou,“ popisuje Cempírek.


Nezapomínejte na zdravý rozum, radí psycholog

 

Cestovatelka Kamila i psycholog Beroušek se shodují na tom, že vydat se za dobrodružstvím s cizími lidmi může být zajímavým zážitkem. "V zásadě vůbec nejsem proti takovému způsobu hledání kamarádů na cesty, ale je na místě být opatrný a zapojit hlavně zdravý rozum,“ upozorňuje psycholog.

 

"Nemůžu říct, zda bych takové shánění spolucestovatelů vyloženě doporučila nebo ne. Jako alternativa to za pokus stojí, pokud ostatní plány selžou. Rozhodně ale doporučuji se s novými lidmi sejít před cestou několikrát, aby člověk věděl, do čeho se pouští,“ shrnuje své zkušenosti Kamila.
 

ina TN.cz